Trening Crossfit – Plan treningowy, odżywianie i suplementacja

Podstawy treningu crossfit
Trening Crossfit
Trening crossfit

Crossfit to dość młoda dziedzina sportu. Jej początki sięgają 2001 roku, a założycielem jest Amerykanin Greg Glassman. Od tego czasu używał programu dla służb mundurowych, którzy osiągali bardzo dobre wyniki treningowe. Przyczyniło się to do rozgłosu w wielu krajach świata. Crossfit jest to program treningu siłowego oraz kondycyjnego. Opiera się na rozwoju dziesięciu najważniejszych zdolności motorycznych:

 • siła
 • zwinność
 • celność
 • moc
 • szybkość
 • wytrzymałość
 • kondycja
 • koordynacja
 • równowaga
 • zręczność

Pierwszy trening Crossfit

Podstawowym założeniem treningu jaki prześwięca twórcy jest rzucanie przypadkowych ćwiczeń dla podopiecznych. Jest to element zaskoczenia, który pojawia się za każdym razem. Kolejną cechą charakterystyczną dla tego modelu treningu, jest wykonanie w jak najkrótszym czasie określonego zadania lub zrobienie możliwie jak największej liczby powtórzeń w danej jednostce czasu. Wszystkie te komponenty przyczyniają się do rywalizacji, dzięki której możemy wyjść ze strefy komfortu. W bezpośredni sposób przekłada się to na wyniki sportowe oraz satysfakcję z wykonanego treningu.

Na czym skupić się podczas pierwszego treningu crossfit?

Ważnym aspektem jest wybór klubu, do którego chcemy się wybrać. W dzisiejszej dobie internetu bardzo łatwo możemy poszukać i poczytać opinie na temat danego box’u (klub crossfit). Najczęściej takie miejsca posiadają afiliację oraz wykwalifikowaną kadrę. Listę poszczególnych siłowni specjalizujących się w crossfit można znaleźć na stronie internetowej https://map.crossfit.com. Atutem uczęszczania na tego typu treningi personalne jest szybka poprawa sprawności fizycznej oraz różnych zdolności motorycznych.

 

Intensywne treningi crossfit

Trening crossfit w głównej mierze kojarzony jest z krótkimi zadaniami, ale bardzo intensywnymi. W rzeczywistości wygląda to całkowicie inaczej. Jednostka treningowa przeważnie trwa 60 minut. W pierwszej części odbywa się rozgrzewka, w której występują ćwiczenia mobilizacyjne lub aktywizacyjne dane partie mięśniowe. Następnie wprowadzane jest zadanie zwane „skill”, czyli czas przeznaczony na poprawę elementu gimnastyki lub podnoszenia ciężarów. Ostatnią częścią z jaką spotyka się trenujący jest trening właściwy.

Przykładowy trening crossfit dla osoby początkującej:

 1. 4 sets

30 sec Plank
20 glute bridge

 1. AMRAP 12 min

12 x burpee
20 x sq (przysiad)

W oknie dwunastominutowym staramy się wykonać jak najwięcej powtórzeń zestawu składającego się z dwóch ćwiczeń.

Odżywianie w Crossfit – Czy prawidłowe odżywianie w Crossfit jest potrzebne? Oczywiście, że tak! Pozwala ono podnosić naszą sprawność fizyczną, szybciej regenerować organizm po treningu oraz budować naszą masę mięśniową. Dobre odżywianie to również skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej.

Najzdrowsze odżywianie dla trenujących Crossfit

W Crossfit polecane są dwa sposoby żywienia. Pierwszy system to Palodieta – bazuje na białkach pochodzenia zwierzęcego, zdrowych tłuszczach, wyklucza produkty mleczne oraz węglowodany proste. Posiłki w niej powinny obfitować w białko zwierzęce, warzywa, owoce oraz zdrowe tłuszcze. Tutaj nie musimy liczyć makroskładników. To wygodna dieta w realizacji. Drugi system żywieniowy to dieta strefowa. Składa się ona z bloków bogatych w makroskładniki. Jeden blok to 9g węglowodanów, 6-7g białka oraz 1,5-3g tłuszczy.

Czytaj również: Johimbina na odchudzaniu czy warto ją stosować?

Dieta ustalana jest na podstawie naszej beztłuszczowej masy ciała (aktywna masa ciała) To dieta bardziej zbilansowana, która wymaga zapoznania się z kaloriami oraz zasadami zdrowego żywienia. To dwie najpopularniejsze diety, ale istnieje jeszcze wiele innych planów, które dają widoczne rezultaty. Doskonale sprawdza się w tym przypadku na przykład kulturystyczna. Ona również jest odpowiednio zbilansowana.

Trening to tylko 20% Twojego sukcesu. Pozostałe 80% to zmagania w kuchni. Pamiętaj – na siłowni nie rośniesz! Zęby przybrać na masie musisz dostarczać organizmowi odpowiednie ilości budulca – białka. Tylko spełniając ten warunek spowodujesz przyrost pożądanej masy mięśniowej. Oprócz białk niezbędne będą także zdrowe tłuszcze, węglowodany , witaminy i minerały.

Nie sposób traktować o tym, które z tych składników są ważniejsze. Jedno jest pewne – potrzebujesz ich wszystkich. Nie mniej ważna jest kondycja psychiczna. Pamiętaj, że Twój sukces siedzi w Twojej głowie. Jeżeli Twoja dieta doprowadza Cię do depresji, to lada moment depresji dostanie także Twoje ciało. Jedz zdrowo i smacznie!

Zachcianki Twoich mięśni – Co warto jeść ?

 1. Sezam. – Dobrodziejstwo tych ziaren polega na tym, że pomagają syntezować białka znajdujące się w produktach Twojej diety, które później stanowią budulec Twoich mięśni.
 2. Krewetki – Prawdziwy wirtuoz w budowaniu masy mięśniowej. Dla najlepszych efektów potrzebujesz spożywać odpowiednie porcje białka co trzy godziny. Zamiast nudnych napojów proteinowych sięgnij po krewetki, które są prawdziwą bombą białkową.
 3. Ricotta – lubisz ser? To świetnie, bo Twoje mięśnie także. Ricotta zawiera białko serwatkowe, czyli to czego potrzeba Twoim mięśniom.
 4. Kurczak – Nikomu nie trzeba tłumaczyć. Podstawa diety zarówno amatorów jak i wyjadaczy kulturystycznego podestu.
 5. Serek wiejski – bogaty w leucynę. Najważniejszy egzogenny aminokwas, który znajduje się w odżywkach typu BCAA. Oprócz tego zawiera kazeinę – idealne wolno przyswajalne białko na noc.

Jakie odżywki na crossfit ? Każdy mężczyzna lubi dobrze wyglądać. Dlatego przesiadujemy godzinami na siłowni, biegamy czy uprawiamy jakieś sporty – nic nie przyciąga kobiecych spojrzeń bardziej niż ładna sylwetka. Coraz większą popularność zdobywa również crossfit, doskonała alternatywa do nużącego przerzucania ciężarów. Pozwala wyrobić ona piękny wygląd oraz zdobyć bardzo dużą siłę funkcjonalną, a więc użyteczną nie tylko przy podnoszeniu sztangi, ale i w życiu codziennym.

Sprawdź teraz: Gdzie jest najwięcej Witaminy C ?

Jakie są sprawdzone odżywki pod Crossfit ?

SomatodrolCrossfit to bardzo zróżnicowane zestawy ćwiczeń, dlatego też odżywki typowo kulturystyczne mogą się nie sprawdzać, jeśli zależy nam na szybszych niż standardowe rezultatach. Warto przyjrzeć się kilku popularnym markom, aby wyrobić sobie zdanie o nich oraz szybciej notować tak pożądany przez Nas progres. Na pewno wartymi polecenia suplementami będą Somatodrol oraz Probolan 50 .

Pierwszy ze środków działa bardzo kompleksowo na cały męski organizm. Szczególnie interesuje Nas jednak wpływ na rozwój fizyczny. Tristeron działa na dwóch płaszczyznach, dzięki czemu świetnie nadaje się pod potrzeby crossfitu. Poprawia on w bardzo szybkim czasie wygląd naszych mięśni, dając im dodatkowy impuls do szybszego powiększania się, dzięki czemu nasza sylwetka wygląda zdecydowanie lepiej.

Mass ExtremeDrugi aspekt, który powinien przekonać każdego zainteresowanego crossfitem to odczuwalny wzrost wytrzymałości oraz siły fizycznej. Przy korzystaniu z Tristeronu rezultaty zdecydowanie się poprawią – zarówno jeśli chodzi o obciążenie, jak i o czas wykonywania poszczególnych, także wymagających ćwiczeń.

Mass Extreme to środek przede wszystkim poprawiający naszą muskulaturę. Stosując go regularnie możemy liczyć na bardzo dynamiczną poprawę naszego wyglądu. Dzieje się tak, ponieważ przyśpiesza on naturalne procesy anaboliczne odpowiadające między innymi właśnie za wygląd naszych mięśni. Środek bazuje przede wszystkim na zwiększeniu produkcji testosteronu, co znacznie poprawia się również spalanie tkanki tłuszczowej.

Najlepsze odżywki pod Crossfit, które warto kupić ?

To doskonała alternatywa dla nie zawsze legalnych środków anabolicznych – naturalny skład z kolei gwarantuje pełne bezpieczeństwo przy jego stosowaniu.

Wybieranie odpowiedniej suplementacji do ciężkich treningów nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak mając pod ręką Tristeron oraz Probolan 50 można spodziewać się tylko i wyłącznie zadowalających nas rezultatów. Z pomocą tych środków nasze treningi crossfitu przekroczą nawet najśmielsze oczekiwania – rzeźba i siła wzbudzą podziw u innych. Nie warto zwlekać i eksperymentować z innymi środkami.

Jaką wybrać kreatynę pod Crossfit ?

Dynamiczny, wysiłkowy trening, który wykracza poza utarte do tej pory schematy zdobywa uznanie wielu aktywnych osób dążących do perfekcyjnej sylwetki. Crossfit jest wymagającym planem treningowym, które daje szybkie efekty, ale kluczem do ich osiągnięcia jest rygorystyczne przestrzeganie zasad i dokładne wykonywanie poszczególnych, niełatwych ćwiczeń.

Głównym założeniem crossfit jest osiągnięcie sprawności w dziesięciu różnych obszarach tj. wydolność krążeniowo-oddechowa, wytrzymałość, siła, szybkość, zwinność, gibkość, moc, równowaga, koordynacja i dokładność. Osoby podejmujące się treningów powinny wykorzystywać maksymalne możliwości swojego organizmu, a tym samym podjąć suplementację kreatyną.

Co to jest kreatyna i jakie jest działanie ?

Osiągnięcie wysokich wyników wymaga szybkiej regeneracji organizmu oraz dużych pokładów energii. Kreatyna w naturalny sposób jest syntetyzowana w wątrobie. Odpowiada za energię organizmu, a także bierze udział w syntezie białek mięśniowych. Jej suplementacja to szalenie ważna podpora dla organizmu. Kreatyna wpływa na siłę i regenerację mięśni, ma działanie anaboliczne, a dodatkowo ma dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Ranking kreatyny dla Crossfit

 1. Monohydrat Kreatyny Prozis to wysokiej klasy kreatyna, która jest dedykowana osobom podejmującym się wyczerpujących treningów crossfitowych. Oprócz większej siły i wytrzymałości, suplementacja preparatem skutkuje minimalizacją spadku pH mięśni w trakcie treningów.
 2. Monohydrat kreatyny Myprotein jest jednym z najlepszych suplementów, po które mogą sięgnąć zarówno osoby, które uprawiają sport regularnie, jak i te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z crossfit.
 3. 100% Creatine Monohydrate jest suplementem, który przypadnie do gustu osobom, które chcą osiągnąć pełne efekty ćwiczeń wybierając sprawdzony na świecie preparat. Zaletą tegoż jest brak smaku i różnorodna gramatura opakowań.
 4. Creatine 100% Trec to monohydrat kreatyny, który został uzupełniony o witaminę C oraz sód. Potrójna siła, lepsze wchłanianie i sprawdzona uznana jakość zdecydowanie przeznaczona dla osób podejmujących intensywne ćwiczenia.

Sprawdź również: Kiedy warto stosować kreatynę dla lepszych efektów?

Jaka kreatyna dla Crossfit

Szukając idealnej kreatyny dedykowanej crossfitowcom warto postawić przede wszystkim na wysoką, laboratoryjnie potwierdzoną jakość. Dodajmy, że monohydraty kreatyny są jednakowo doskonałe, dlatego można wybrać dowolne, renomowane preparaty, które kuszą niższymi niż konkurencyjne cenami. Oczywiście, kreatyna musi pochodzić wyłącznie od sprawdzonego sprzedawcy.

Karol
Od ponad 20 lat związany z profesjonalnym sportem kulturstycznym. Trener i aktywny zawodnik.