Tyrozyna i L-tyrozyna – zastosowanie, dawkowanie

Tyrozyna i L-tyrozyna właściwości i zastosowanie
Tyrozyna i L-tyrozyna

Tyrozyna jest jednym z ponad 20 L-aminokwasów budujących białka w organizmie człowieka, także mięśniowe. Jest ona także niezbędna do wytwarzania mediatorów chemicznych: adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Tyrozyna jest aminokwasem endogennym, czyli takim,który organizm sam może wytwarzać. Do tego celu jest jednak potrzebna obecność innego aminokwasu egzogennego- fenyloalaniny, która musi być dostarczona z pożywieniem.

Jakie zastosowanie posiada tyrozyna ?

Tyrozynę powinny stosować osoby narażone na duży wysiłek fizyczny, a więc sportowcy i ci, którzy intensywnie trenują. Jej pozytywne działanie jest odczuwane przez ludzi przemęczonych, żyjących w ciągłym stresie, którzy powinni przede wszystkim wzmocnić swój organizm. Niski poziom tyrozyny występuje u chorych z niedoczynnością tarczycy. Objawem niedoboru mogą być też wahania nastroju, obniżenie zdolności zapamiętywania i inne zmiany psychiczne.

Polecamy: Nandrolon – lek wykorzystywany w dopingu sportowców

Przeciwwskazaniem do stosowania tyrozyny jest wysoki poziom dopaminy w organizmie i nowotwór skóry- czerniak.

Jakie jest działanie tyrozyny ?

Dzięki dużej roli w syntezie mediatorów chemicznych, tyrozyna pozwala szybciej usuwać zmęczenie fizyczne i psychiczne powstałe w wyniku długotrwałego, intensywnego wysiłku fizycznego. Jej wpływ na układ nerwowy polega też na wspomaganiu pracy mózgu i zwiększeniu odporności na stres.

Czytaj więcej: 3 Metody walki z nałogiem palenia tytoniu

W okresie zwiększonego obciążenia nauką i pracą zawodową, także przy ogólnym wyczerpaniu organizmu i w czasie stosowania diety redukcyjnej, tyrozyna zwiększa zdolność koncentracji. Bardzo ważna jest tyrozyna w okresie dużej ekspozycji na światło słoneczne, bowiem pobudza syntezę melaniny w skórze. Melanina zaś chroni głębiej położone komórki przed szkodliwie działającym promieniowaniem ultrafioletowym.

Bezpieczne i odpowiednie dawkowanie tyrozyny

Dostępne postacie tyrozyny to: kapsułki, proszek i tabletki. Za bezpieczne uznaje się dawki od 0,5 do 2 gramów.Są one jednak niewielkie i mogą okazać się niewystarczające. Zwykle stosuje się dawkę w przeliczeniu na masę ciała.

W przypadku tyrozyny stosuje się od 100 do 150 mg preparatu na kilogram masy ciała. Aby uniknąć przekroczenia bezpiecznej granicy 10 gramów należy zawsze dostosowywać dawkę do aktualnych potrzeb i wagi organizmu.

Karol
Od ponad 20 lat związany z profesjonalnym sportem kulturstycznym. Trener i aktywny zawodnik.