Joga na odchudzanie

Joga na odchudzanie

Czy joga pomaga schudnąć? To jedne z najczęściej zadawanych pierwszych pytań na treningu jogi. Aktywność fizyczna kojarzy się wielu z nas jako pomoc w zgubieniu zbędnych kilogramów. Jednak, czy faktycznie joga pomaga w skutecznej utracie wagi? Tego dowiesz się czytając ten artykuł.

Czy joga pomaga schudnąć?

Joga, w przeciwieństwie do ćwiczeń aerobowych, nie pomoże przy szybkiej utracie wagi. Czy natomiast trzeba ją od razu przekreślać jako metodę odchudzania? Otóż nie, ponieważ uprawiając odpowiednie asany możemy zgubić zbędne kalorie, ale w wolniejszym czasie. Takie odchudzanie jest zdrowsze dla naszego organizmu. Można więc śmiało stwierdzić, że joga jest pomocna w odchudzaniu. Jeśli chcesz schudnąć z pomocą jogi zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego z akcesoriami do jogi Yoga Bazar.

Joga, a przyśpieszenie metabolizmu

Sesje jogi pozwalają przywrócić naturalny rytm naszego metabolizmu, a co za tym idzie, pomagają zadbać nam o utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Asany, które pomogą usunąć toksyny z organizmu oraz przyspieszyć trawienie i metabolizm to m.in.: świeca (pomaga oczyścić organizm), świerszcz (pomaga usunąć zbędne produkty przemiany materii), janu sirsasana (stymuluje układ trawienny) i wielbłąd (zapobiega wiotczeniu mięśni i powoduje płaski brzuch).

W jaki sposób joga pomaga na odchudzanie?

Przede wszystkim joga wpływa na redukcję stresu i ustabilizowanie naszego układu hormonalnego. Dzięki temu pozwala zadbać nam o utrzymanie smukłej sylwetki, ale też o nasze zdrowie. Jakie dokładnie hormony mają wpływ na zwiększanie się masy ciała lub problemy z jej redukcją? 

Pierwszym z nich jest kortyzol, czyli hormon stresu. Podczas nerwowych sytuacji często próbujemy “zajeść stres”, to działanie jest zasługą właśnie kortyzolu. Joga uczy nas skutecznie radzić sobie ze stresem, a jednocześnie zmniejszyć poziom kortyzolu w organizmie. 

Drugim jest insulina. Jeśli mamy za wysoki poziom insuliny, to nasz organizm dostaje sygnał, aby przerobić nadmiar cukru na tłuszcz. Natomiast nadmiar tkanki tłuszczowej to większy obwód w naszej talii. Jednocześnie dochodzi do mniejszej wrażliwości komórek na insulinę, a to powoduje zwiększenie masy ciała. Najnowsze badania pokazują, że aktywność fizyczna, w tym joga, mogą zwiększyć wrażliwość komórek na insulinę. 

Oprócz tego joga wpływa również na naszą świadomość żywieniową. Pokazuje, jak ważne jest to, co znajduje się na naszych talerzach. Chodzi o świadome wybieranie tego, co jest najlepsze dla naszego ciała. Dobrze zbilansowana dieta jest natomiast kluczem do odchudzania i uniknięcia efektu jo-jo. Szczególnie, że zmienione nawyki żywieniowe często pozostają z nami już na zawsze.

Jakie odmiany jogi pomogą schudnąć?

Najlepsze będą te bardziej dynamiczne. Pozwolą one się nam spocić, czyli zrzucić więcej kcal. 

Zatem jakie rodzaje jogi będą niezbędne przy odchudzaniu?

Ashtanha joga – jest inaczej nazywana jogą dynamiczną. Skupia się ona na osiągnięciu harmonii pomiędzy ruchem, a oddechem. Według jej filozofii tylko połączenie odpowiednio oddechu i asan może dać pożądany efekt.

Vinyasa joga – skupia się na oddechu, który jest połączony z płynnymi przejściami między pozycjami. Polega na skoncentrowanej i jednocześnie dynamicznej postawie wykonywania ćwiczeń. Jest też świetną opcją dla osób początkujących.

Bikram joga – w tym rodzaju jogi chodzi przede wszystkim o to, aby uprawiać ją w podwyższonej temperaturze, tj. 40 stopni. Złożona jest z 26 pozycji hatha jogi. Dzięki wysokiej temperaturze taka sesja jest bardziej wymagająca i pozwala szybciej utracić kalorie, a sama temperatura pozwala na uniknięcie kontuzji.

Zielona herbata – pomoc w odchudzaniu

Skuteczne odchudzanie warto podeprzeć darami natury. Dobrej jakości napary zielonej herbaty pozwola na przyśpieszenie metabolizmu, detoks organizmu oraz szybszą utratę zbędnych kilogramów. W naszym sklepie internetowym z akcesoriami do jogi YogaBazar znajdziesz kilka rodzajów zielonych herbat, w tym:

  • Herbata Yogi Tea Green Balance – zielona herbata z dodatkiem kombuchy. Wspomaga walkę ze zbędnymi kilogramami i odzyskanie wewnętrznej harmonii.
  • Herbata Yogi Turmeric Orange – posiada niebanalne smaki i zapadające w pamięć aromaty. Wśród prozdrowotnych składników znajduje się kurkuma, która wspiera metabolizm, działa antybakteryjnie i rozkurczająco.
  • Herbata Yogi Minty Chlorella – daje dużą dawkę orzeźwienia. Spożycie takiej herbaty to świetny sposób na rozpoczęcie dnia.

Wszystkie niezbędne akcesoria do jogi znajdziesz w naszym sklepie internetowym, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści wynikających z trenowania jogi, koniecznie zajrzyj na nasz blog.

Karol
Od ponad 20 lat związany z profesjonalnym sportem kulturstycznym. Trener i aktywny zawodnik.