Powszechnym problemem jest ból kości piszczelowej podczas biegania lub chodzenia. Dotyczy przede wszystkim pań często ubierających szpilki i popełniających dużo błędów podczas treningów.
Złe obuwie czy płaskostopie?
Niewłaściwie dobrane buty mogą spowodować ból piszczelowy. Nosząc za małe, za ciasne lub niewygodne buty powinieneś liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Zazwyczaj ból pojawia się w głębszych warstwach – może wydawać się, że obejmuje kości. Dolegliwość ta często dotyka miłośników japonek. Zaburzają one wzorzec chodu. Szpilki, choć, piękne, również nie służą zdrowiu nóg. Buty na wysokim obcasie skracają ścięgno Achillesa i wywołują nieprzyjemne objawy. Problemy z piszczelami może wywołać również płaskostopie.
Błędy podczas biegania
Bóle kości piszczelowej pojawiają się często u biegaczy. Szczególnie u tych nie wykonujących rozgrzewki i nie przeznaczających odpowiedniego czasu na regenerację po treningu. Ból piszczeli nierzadko doskwiera osobom, które uprawiają sport, choć jeszcze nie wyleczyły kontuzji.
Jeśli nie popełniasz powyższych błędów, a ból nadal Ci doskwiera, zwróć uwagę na technikę biegania. Być może robisz to w nieprawidłowy sposób, obciążając mięśnie piszczelowe. Błędy treningowe zwykle skutkują shin splints, czyli syndromem napięcia przyśrodkowej strony piszczeli. Na początku objawy dokuczają tuż po ćwiczeniach lub w trakcie wysiłku.
Zespól ciasnoty powięzi lub złamanie zmęczeniowe
Ból piszczelowy związany jest z zespołem przedziałów powięziowych, czyli zespołem ciasnoty powięzi. Powięź jest błoną zbudowaną z tkanki łącznej, która osłania mięśnie i oddziela od siebie poszczególne grupy mięśniowe, tworząc przegrody. Do zespołu ciasnoty powięzi dochodzi, gdy mięśnie zwiększają objętość, ale powięź za nimi nie nadąża. Dolegliwość o charakterze przewlekłym powoduje zaczerwienienia, zasinienia, zaburzenia czucia w goleniu oraz osłabienie mięśni.
Bóle piszczelowe mogą również świadczyć o zmęczeniowym złamaniu kości piszczelowej, za które odpowiadają mikropęknięcia kości. Często cierpią na nią sportowcy, których organizm ma zbyt mało czasu na regenerację po wysiłku. Przypadłość objawia się bólem w dolnej części piszczeli i charakterystycznym zgrubieniem na kości.
Napisz Opinię