Johimbina na odchudzaniu czy warto ją stosować?

Trening na rzebe
Johimbina w odchudzaniu

Johimbina to środek, który znany jest już od wielu lat. Wykorzystywany jest zarówno jako afrodyzjak, jak i preparat odchudzający. Jakie wady i zalety posiada ten składnik?

Johimbina jest bardzo popularną rośliną występującą w Zachodniej Afryce. Na całym świecie znana jest jako silny afrodyzjak. Substancje aktywną uzyskuje się z kory tropikalnego drzewa z rodziny marzanowatych. Od stuleci, oczyszczona kora była wykorzystywana również jako nalewka, jako środek zwiększający energię seksualną, a także jako środek zwiększający odczuwanie przyjemności.

Johimbina w odchudzaniu skuteczność i efekty

Trzeba podkreślić, że plemiona afrykańskie wykorzystywały ten środek także w celach leczniczych. Leczył on gorączkę, trąd oraz kaszel. Kora yohimbe była również stosowana w celu rozszerzenia źrenic, w przypadku chorób serca oraz jako miejscowy środek znieczulający.

Roślina ta do Europy trafiła w XIX wieku, gdy została odkryta przez niemieckich misjonarzy przebywających w zachodniej Europie. Stała się wtedy środkiem do leczenia zaburzeń erekcji i niskiego popędu seksualnego u kobiet. Ponadto, dodawana była również do leków na depresję.

Chemiczne właściwości Johimbina

W sprzedaży znajduje się chlorowodorek jahimbiny. Jest to produkt syntezy chemicznej, który został uzyskany po raz pierwszy w latach 50. XX wieku. Jest to środek, który znajduje się na liście leków farmakologicznych w Polsce dostępnych tylko na receptę. Wszelkie jej odmiany, które znajdują się w Internecie są nielegalne. Mogą doprowadzić do spustoszenia w ludzkim organizmie. Lekarz może przepisać Yohimbine hydrochloricum D4 w kroplach, ale tylko i wyłącznie w przypadku zdiagnozowanej impotencji.

Silny afrodyzjak 

Johimbina jako afrodyzjak odkryli Pigmeje i Buszmeni zamieszkujący zachodnią Afrykę. Do dziś używany jest przez nich, jako środek o silnych właściwościach. W latach 60. Amerykańska Agencja do Spraw Żywności i Leków przeprowadziła szereg badań, które miały potwierdzić bądź nie siłę tego afrodyzjaku. Okazało się, że roślina ta jest naprawdę mocnym środkiem podnoszącym libido, zwłaszcza u mężczyzn. Ponadto, w tych samych badaniach stwierdzono, że yahimbe wyczula również zmysł dotyku oraz powoduje przyjemne odczucia wzdłuż kręgosłupa.

Działanie johimbe polega głównie na pobudzaniu ośrodkowego układu nerwowego i ośrodka nerwowego w rdzeniu kręgowym poprzez blokowanie presynaptycznych receptorów adrenergicznych alfa-2. Alkaloidy johimby pobudzają ośrodek erekcji rdzeniu kręgowym, powodując wzwód prącia. Stymuluje również ośrodek ejakulacji, przyśpieszając i wzmagając wytrysk nasienia. Johimbina pobudza także ośrodki erekcyjne w mózgu, polepszając  odczuwanie doznań seksualnych.

Dlatego właśnie środek ten, który polecany jest osobom, które cierpią na niemoc płciową, zaburzenia erekcji, słabe odczuwanie orgazmu, a także na depresję. Aby uzyskać najlepsze efekty ze stosowania preparatów, w których składzie znajduje się ten środek należy przyjmować je średnio 2-3 razy na dzień.

Johimbina jako środek odchudzający

Johimbina blokuje receptory alfa-2-adrenergiczne i nie pozwala działać adrenalinie oraz noradrenalinie. Hormony te nie mają zdolności do łączenia się z receptorami, przez co proces lipolizy nasila się. Pozwala to w znacznie szybszy sposób zmniejszyć masę ciała. Warto również podkreślić, że suplementy, w których znajduje się ten właśnie składnik pozwalają na pozbywanie się tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, pośladów i ud, a więc najbardziej problematycznych miejsc.

Trzeba pamiętać, że aby środek ten mógł faktycznie działać na nasze ciało, w naszym organizmie musi być mała ilość insuliny. Dlatego też, osoby odchudzające się tym środkiem muszą kontrolować jakość i ilość spożywanych węglowodanów. Konieczne jest także utrzymywanie ujemnego bilansu energetycznego.

Najlepszą dawką, która pomaga rozprawić się z tkanką tłuszczową jest 10-20 mg czystego środka na dzień, który ma być podzielny na 2-3 porcje. Należy przyjmować taki suplement na czczo i 30 minut przed posiłkiem, a także przed treningiem aerobowym. Preparaty tego typu należy przyjmować w dużych odstępach od posiłków węglowodanowych, ponieważ cukry nie są sprzymierzeńcem yohimbe. Bardzo dużo spalaczy tłuszczu dostępnych na rynku zawiera yahimbę, dlatego też na pewno nie będziemy mieli problemów z ich znalezieniem.

Zalety stosowania Johimbina

Johimbina, jak się okazuje, wpływa na wiele dziedzin naszego życia. Pomaga poprawić jakość życia seksualnego, poprzez wspieranie erekcji, usuwanie problemów ze słabym orgazmem, a także podnosi popęd seksualny u obydwu płci. Ponadto, pomaga także poprawić wygląd ciała, poprzez wspieranie spalania tkanki tłuszczowej. Usuwa nadmierną ilość tłuszczu z brzucha, uda i pośladek.

Wady stosowania środków z Johimbina

Przyjmowanie środków, w których składzie znajduje się ta afrykańska roślina może spowodować wystąpienie przykrych skutków ubocznych. Do najczęstszych należą:

 • zaczerwienienie skóry,
 • wysypka,
 • pobudzenie,
 • niepokój,
 • bezsenność,
 • zawroty głowy,
 • szybkie bicie serca,
 • zwiększone oddawanie moczu,
 • bóle głowy,
 • nudności i wymioty.

Innymi poważnymi skutkami ubocznymi, które mogą znacznie pogorszyć nasz stan zdrowia i spowodować, że poczujemy się po prostu źle są:

 • niestrawność,
 • drżenie,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • problemy żołądkowe,
 • ślinotok,
 • bóle zatok,
 • drażliwość,
 • wzdęcia,
 • ból w klatce piersiowej,
 • zawał serca,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • migotanie przedsionków,
 • niewydolności nerek.
Agnieszka
To właśnie ze mną moje podopieczne przechodzą największe metamorfozy w odchudzaniu. Zajmuje się treningami personalnymi i dbam o odpowiednią suplementację moich podopiecznych.