Ostropest plamisty – zastosowanie i właściwości

Ostropest plamisty działanie
Ostropest plamisty

Wątroba jest największym i zarazem jednym z ważniejszych narządów w organizmie. Pracuje stale metabolizując składniki pokarmowe, ale też leki , alkohol i inne szkodliwe związki, Aby usprawnić pracę wątroby i zadbać o jej prawidłowe funkcjonowanie, należy włączyć do diety ostropest plamisty. Roślina pochodzi z południowej Europy, okolic Azji i północnej Afryki. Lecznicze działanie ostropestu znane było już w starożytności.

Ostropest plamisty Składniki lecznicze

Najważniejsze właściwości lecznicze związane są z obecnością flawonoidów, głównie sylimaryny. Należy ona do flawonoglikanów a jej źródłem są głównie łupiny nasienne ostropestu. Do tej samej grupy związków należą występujące w mniejszej ilości: sylibina, izosylibina, sylikrystyna, sylidianina i taksyfoliny. Inne związki to aminy biogenne jak np. histamina i tyramina, kwasy organiczne, fitosterole, garbniki, witaminy C i K, oraz sole mineralne..

Warto wiedzieć: Kozieradka pospolita – Działanie i dawkowanie

Ostropest plamisty Działanie

Sylimaryna jest związkiem o szerokim zakresie działania na komórki wątroby,szczególnie w przypadku wystąpienia problemów z jej pracą.Do  uszkodzenia komórek wątroby może dojść w wyniku wirusowego zapalenia typu A, B lub C, a także w zatruciu np. grzybami lub jako efekt choroby alkoholowej.

Polecamy: Zielona kawa to skuteczny sposób na odchudzanie?

Wątroba może ulegać zwyrodnieniu tłuszczowemu lub jej komórki mogą być zastępowane przez tkankę łączną co określa się jej marskością. Sylimaryna wykazuje pozytywne działanie zwłaszcza w przypadku ostrych lub przewlekłych chorób wątroby.

Czytaj więcej: Jak wzmocnić osłabiony organizm?

Stabilizuje ona, uszczelnia błony hepatocytów, czyli komórek wątroby, uniemożliwiając w ten sposób wnikanie substancji toksycznych, a pobudza ich regenerację. Sylimaryna obniża ważne dla pracy wątroby parametry, pozwalające określić jej stan, takie jak: ALT, AST, GGT. Związek ten pozwala zregenerować wątrobę nawet w przypadku ciężkich zatruć i chorób.

Ostropest plamisty Sposób użycia i dawkowanie

Ostropest plamisty można stosować w formie nasion dodawanych do sałatek i innych potraw. Można też, nasiona po zmieleniu zalać gorącą wodą w proporcji 2 łyżeczki na szklankę. Po zaparzeniu wypijać do posiłku, dzieląc na dwie porcje. Warto skorzystać z naturalnych sposobów regeneracji wątroby, przynajmniej 2 razy w roku przez 2 miesiące.

Kinga
W swoim zawodzie zajmuje się analizą suplementów diety i kosmetyków dopuszczonych do sprzedaży w internecie. Dla serwisu EliteGym przygotowuje szczegółowe analizy produktów.