L-Karnityna – występowanie, dawkowanie, działanie, efekty

Suplementy
L-Karnityna właściwości

L-Karnityna to naturalnie występujący aminokwas, który można znaleźć w tkance zwierzęcej, czyli w produktach nabiałowych i mięsnych.

Bierze udział w metabolizmie energetycznym i w ochronie mitochondrialnej. Wytwarza się samoistnie w każdym organizmie, ale można ją także pozyskiwać wraz z pożywieniem.

Ponadto, środek ten bardzo często występuje w różnego rodzaju suplementach przeznaczonych dla osób odchudzających się i dbających o swoją sylwetkę. Pomaga spalać tkankę tłuszczową i przekształca ją w energię.

Jak działa L-Karnityna ?

L-Karnityna łagodzi skutki starzenia się organizmu. Zwiększa potencjał mitochondrialny do spalania tłuszczów. Odpowiedzialna jest za transport kwasów tłuszczowych, a także zamianę ich w energię. Bierze także udział w metabolizmie węglowodanów i rozgałęzionych aminokwasów. Reguluje także aktywność hormonów tarczycy i testosteronu.

Zastosowanie L-Karnityny

L-Karnityna występuje przede wszystkim w medycynie leczniczej i estetycznej. ALCAR – najczystsza, farmaceutyczna forma L-karnityny – jest powszechnie stosowanym środkiem, który przyspiesza pracę mózgu i wspiera neurony w działaniu. Łagodzi działania uboczne związane z procesem starzenia.

Poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, a także łagodzi powstające w organizmie uszkodzenia. Jest także wykorzystywana w procesie odchudzania. Usprawnia procesy metaboliczne. Obniża czas potrzebny na regenerację ciała po intensywnym wysiłku.

Jak stosować L-Karnityne ?

Zalecaną dawkę L-Karnityny jest 500-2000 mg. Środek ten jest bardzo często dodawany do suplementów przeznaczonych dla osób ćwiczących i chcących pozbyć się zbędnych kilogramów.

Kiedy nie można stosować L-Karnityny?

Nie ma żadnych przeciwwskazań co do stosowania L-Karnityny.

Skutki uboczne stosowania L-Karnityny

Nie stwierdzono wystąpienia skutków ubocznych podczas stosowania L-Karnityny.

Gdzie można znaleźć L-Karnitynę?

L-Karnityna występuje w takich produktach, jak:

  • mięso – baranina, wołowina, wieprzowina, ryby,
  • pokarmy pochodzenia roślinnego – owoce, warzywa,
  • grzyby,
  • nabiał,
  • drożdże.

Warto również wiedzieć: Johimbina na odchudzaniu czy warto ją stosować?

Kinga
W swoim zawodzie zajmuje się analizą suplementów diety i kosmetyków dopuszczonych do sprzedaży w internecie. Dla serwisu EliteGym przygotowuje szczegółowe analizy produktów.