Jakie suplementy brać przed treningiem?

Suplementy przed treningiem

Skuteczny suplement przedtreningowy Kawa – większość drogich suplementów bazuje na kofeinie, której nie brakuje w kawie. Owszem, są one uzupełnione o różne inne substancje, ale główny efekt odgrywa właśnie zawarta w kawie kofeina. Jedyną znaczącą różnicą jest fakt, że za 100zł kupisz kilka kilogramów kawy, a odżywki przedtreningowej najwyżej 500g.

Jaki skuteczny suplement przedtreningowy jest najlepszy ?

Znacznie bardziej efektownym będzie zainwestowanie tych pieniędzy w suplement, który naprawdę ma wpływ na osiągane przez Ciebie rezultaty. Zdecydowanie odradzamy wyrzucanie pieniędzy w błoto na kofeinę w innej postaci niż kawa. NA godzinę przed treningiem zaserwuj sobie małą czarną – trening wejdzie na zupełnie inny poziom intensywności, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zainwestuj w suplement z kategorii Somatodrol, który w dalszym ciągu nie doczekał się słusznego konkurenta na rynku.

Skuteczny Suplement przedtreningowy

Somatodrol w dalszym ciągu wiedze prym w rankingu najskuteczniejszych legalnych środków wspomagających budowanie umięśnionej, wolnej od tłuszczu sylwetki. My jako redakcja z utęsknieniem czekamy na dzień, w którym na rynek zostanie wypuszczony inny produkt, który sami będziemy mogli przetestować i podzielić się z wami opinią. Jednak na dziś dzień nie widać na horyzoncie godnego przeciwnika. Dlatego zachęcamy zaparzyć dobrą kawę, zamówić Somatodrol i zmienić swoje życie raz na zawsze. Wystarczy tak niewiele, prawda?

Tauryna jest aminokwasem o wszechstronnym działaniu. Pomaga w regeneracji mięśni po treningu. Występuje w wielu odżywkach przeznaczonych dla aktywnych osób.

Tauryna inaczej zwana jest kwasem 2-aminoetanosulfonowym. To organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów biogennych występujący w tkankach zwierzęcych. Został odkryty w 1827 roku przez dwóch niemieckich naukowców Friedricha Tiedemanna i Leopolda Gmelina. Składnik ten został wyizolowany z żółci bydlęcej, stąd też nazwa tego związku – od słowa taurus, które po łacinie oznacza byka lub woła. Dopiero w latach 70 XX wieku odkryto cudowne właściwości tego preparatu. Wcześniej był niedoceniany.

Znaczenie tauryny dla organizmu

Tauryna to aminokwas niebiałkowy. Oznacza to, że nie buduje białek mięśniowych człowieka. Występuje w stanie wolnym w tkankach i krwiobiegu, a jej stężenie w organizmie stanowi 1/1000 masy ciała. Pozwala to na regulowanie różnych funkcji organizmu. Substancja ta m.in. poprawia metabolizm tłuszczów, chroni przed rozwojem cukrzycy, obniża ciśnienie, usprawnia pracę serca, chroni wątrobę oraz zapewnia dobry wzrok.

Bardzo ważną cechą tego składnika jest hamowanie procesu katabolizmu w mięśniach i nasilanie anabolizmu. Pozwala to na łatwe budowanie tkanki mięśniowej i szybkie regenerowanie organizmu po wyczerpującym treningu.

Działanie antykataboliczne i anaboliczne tauryny

Tauryna wykazuje podobne właściwości antykataboliczne co glutaminany. Obie mają zdolność do magazynowania i transportowaniu azotu odgrywającego dużą rolę w odbudowie uszkodzonych tkanek po treningu. Pozwala to na samodzielnie wytwarzanie białek w celu odbudowy swojej struktury. Pomaga to w zahamowaniu procesu katabolizmu. Organizm jest regenerowany bez strat.

Tauryna skutecznie transportuje również kreatynę. Składnik ten chroni komórki mięśniowe przed stresem oksydacyjnym, przyspiesza regenerację mięśni i zwiększa syntezę białek wpływając na wzrost masy mięśniowej. Tauryna wykazuje także działanie anaboliczne, choć nie bezpośrednio. Badania naukowe dowiodły, że aminokwas ten stymuluje trzustkę do produkcji insuliny. Jest to naturalny hormon anaboliczny. Jej większe stężenie we krwi przekłada się więc na szybszą budowę tkanki mięśniowej.

Efekty przyjmowania tauryny

  • ochrona przed katabolizmem mięśniowym w dniach wolnych od treningów oraz w nocy
  • przyspieszenie regeneracji mięśni po treningu
  • nasilenie procesów anabolicznych
  • wzmocnienie skurczu mięśnia sercowego
  • regulacja stężenia elektrolitów w organizmie
  • poprawa metabolizmu i szybsza utrata tkanki tłuszczowej

Kto powinien stosować taurynę?

Składnik ten powinien znaleźć się w diecie każdego sportowca, ponieważ jest on narażony na duże obciążenia podczas treningów. Przecięty człowiek ćwiczy rekreacyjnie i otrzymuje odpowiednie ilości tauryny z pożywienia. Dla sportowca taka dawka jest jednak niewystarczająca.

Trzeba podkreślić, że tauryna może być skuteczna także w niektórych stanach chorobowych. Wykazuje pozytywne działanie u osób z nadwagą, cukrzyków, osób cierpiących na choroby układu krążenia, mających problemy z wątrobą. Pomaga także w przypadku nadmiernego wypadania włosów czy łysienia. Taurynę powinni suplementować też weganie i wegetarianie, ponieważ aminokwas ten nie występuje w produktach roślinnych.

Gdzie znaleźć taurynę?

Czystą taurynę można znaleźć jedynie pod postacią kapsułek. Występuje także w odżywkach z kreatywną oraz w preparatach witaminowych. Dostępna jest także w napojach energetycznych. Jednak przyjmując ją w takiej postaci, nie wywołamy efektu katabolicznego ani anabolicznego.

Można ją również znaleźć w produktach pochodzenia naturalnego. Przede wszystkim w mięsie indyka, rybach, ostrygach, serwatce, grochu, soczewicy.

Dawkowanie

Jeśli wyczynowo uprawiasz sport, zalecaną dzienną dawką tauryny jest 3 g. Sama dieta bogata w ten składnik nie uzupełni braków, które powstały w wyniku intensywnych treningów.

Skutki uboczne stosowania tauryny

Dotąd stwierdzono bardzo mało skutków ubocznych wynikających ze stosowania tego składnika. Na ogół tauryna jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm, a jej nadmiar usuwany jest wraz z moczem. Oczywiście, nie należy przekraczać zalecanej dawki. W przypadku przedawkowania istnieje ryzyko pojawienia się bólów brzucha, biegunki, wymiotów oraz odwodnienia.

Przeciwwskazania i interakcje

Szczególnie powinny uważać osoby, które zażywają taurynę wraz z innymi stałymi lekami lub suplementami diety. Bardzo poważne ryzyko interakcji występuje zwłaszcza przy łączeniu tauryny i leków psychotropowych. Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli nie mamy pewność, czy przyjmowany przez nas lek nie będzie powodował szkód w połączeniu z tauryną. Ponadto tauryny nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące, osoby z alergiami na białka pokarmowe i chorujące na zaburzenia dwubiegunowe afektywne.

Karol
Od ponad 20 lat związany z profesjonalnym sportem kulturstycznym. Trener i aktywny zawodnik.