Cynk znany jest przede wszystkim z jego dobroczynnych właściwości na skórę, włosy i paznokcie. Ale to nie jedyna moc tego pierwiastka. Warto zapoznać się z jego możliwościami, a także sprawdzić, jakie są objawy jego niedoboru.
Cynk to metal, który musi znaleźć się w organizmie, choćby w niewielkiej ilości, aby wesprzeć jego funkcjonowanie. Znajduje się on we wszystkich komórkach ludzkiego ciała. Jest to w każdym organizmie od 2 do 3 g.
Cynk – właściwości
Cynk odpowiada za prawidłowy podział komórek. Dlatego też, bardzo ważne jest, aby w organizmie kobiety w ciąży lub starającej się o dziecko ten pierwiastek był na odpowiednim poziomie. Pomaga także prawidłowo odczuwać smak i zapach, a także reguluje obronność organizmu. Znany jest również jako przeciwutleniacz, a także pozwala odtruć organizm po zatruciu metalami.
Cynk jest także składnikiem wielu białek i uczestniczy w ich syntetyzowaniu. Stabilizuje układ kostny i błony komórkowe. Ważne jest, aby znajdował się we właściwej proporcji w organizmie dzieci i młodzieży, ponieważ odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój płciowy. Bez tego pierwiastka w organizmie nie będzie działała prawidłowo np. insulina.
Objawy i skutki niedoboru cynku
Nadmiar cynku może doprowadzić do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak, jego zbyt niski poziom również jest niedobory. Warto zdecydować się na suplementację cynku tabletkami, ponieważ długo utrzymujący się niedobór może być przykry w skutkach. Może wiązać się z:
- występowaniem stanów zapalnych skóry i trudnościami w gojeniu się ran,
- zaburzeniami odczuwania smaku i zapachu,
- zahamowaniem wzrostu i rozwoju płciowego,
- obniżeniem odporności,
- zaburzeniem funkcjonowania układu nerwowego,
- wypadaniem włosów.
Powodami pojawienia się niedoborów cynku mogą być:
- celiakia,
- przyjmowanie fitynianów,
- kwasu foliowego,
- wapnia,
- żelaza i miedzi w nadmiernych ilościach,
- rozległe oparzenia,
- podeszły wiek.
Gdzie można znaleźć cynk?
Cynk naturalnie występuje w takich produktach, jak
- wątroba cielęca i wieprzowa,
- pestki dyni,
- kakao,
- ser ementaler tłusty,
- kasza gryczana,
- migdały,
- salami,
- płatki owsiane,
- chleb żytni razowy,
- gorzka czekolada,
- sardynki z puszki.
Napisz Opinię