Celiakia co to jest? – Choroba jelita cienkiego

Celiakia choroba jelita cienkiego
Celiakia choroba jelita cienkiego

Od mniej więcej dwóch lat panuje moda na wyłączanie z diety glutenu. Moda ta została wypromowana przez celebrytów i gwiazdy świata filmu. Okazuje się jednak, że nietolerancja glutenu może wiązać się z bardzo poważną chorobą. Jest nią celiakia. Przyjrzyjmy się, czym ona jest.

Celiakia jest immunologiczną chorobą o podłożu genertycznym, która charakteryzuje się nietolerancją glutenu, czyli białka znajdującego się w zbożach. Gluten wpływa na zanikanie kosmków jelita cienkiego, czyli malutkich wypustków, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. Może to doprowadzić do braku możliwości wchłaniania pokarmów, co prowadzi do wystąpienia wielu objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia tej choroby jest stosowanie przez całe życie diety bezglutenowej.

Celiakia jest choroba jelita cienkiego

Jeszcze do niedawna choroba ta uważana była za schorzenie występujące u dzieci i to dosyć rzadko. Jest to jednak jedynie mit. Wciąż pojawiają się dorosłe osoby, które w dziecińskie miały celiakię i zostały uznane za wyleczone. Okazuje się jednak, że w dorosłym życiu nadal mają problemy wynikające z nieprzestrzegania diety bezglutenowej. Z badań wynika, że na tę chorobę cierpi 1% populacji. Choroba ta może ujawnić się w każdym wieku. Obecnie, najczęściej wykrywa się tę chorobę u osób miedzy 30 a 50 rokiem życia. Kobiety chorują dwa razy częściej niż mężczyźni.

Czytaj więcej: Top 14 – Zioła, które pomagają schudnąć

Celiakia – najpoważniejsza nietolerancja pokarmowa

Zdecydowanie, celiakia jest jedną z najpoważniejszych nietolerancji pokarmowych, jakie mogą dotknąć człowieka. Tę przypadłość ma już obecnie 1 na 100 osób. W Polsce nadal jednak wykrywalność tej choroby jest bardzo mała. Szacuje się, że zaledwie 5%. Wynika z tego, że na celiakię choruje 380 tysięcy osób, a nieświadomych tego osób jest aż 360 tysięcy, a więc zdecydowana większość.

Owies – powinien być w diecie bezglutenowej czy nie?

Obecnie trwają dyskusję nad tym, czy owies powinien zniknąć z diety bezglutenowej, czy nadal w niej pozostać. Uważa się, że białko w nim nie powoduje typowych objawów dla celiakii.

Sprawdź również: Naturalne maść na łuszczyce jak wybrać?

Celiakia – diagnoza i leczenie choroby

Celiakia to poważna choroba, która polega na nietolerancji glutenu. Im wcześniej zostanie wykryta, tym lepiej dla zdrowia pacjenta.

Jeżeli podejrzewasz, że u Ciebie lub u Twojego dziecka występuje nietolerancja glutenu, powinieneś wykonać następujące kroki:

  • należy udać się do lekarza rodzinnego i powiedzieć mu o swoich podejrzeniach. Należy dokładnie opisać objawy. Trzeba jednak pamiętać, że polscy lekarze nadal posiadają małą świadomość powagi tej choroby. Zapominają, że na celiakię choruje 1 na 100 osób,
  • lekarz, gdy uzna nasze obawy za zasadne skieruje nas na wizytę u gastrologa – ważne jest, aby bez konsultacji z gastrologiem nie przechodzić na dietę bezglutenową, ponieważ może to uniemożliwić postawienie prawidłowej diagnozy,
  • należy wykonać wszystkie badania, jakie zaleci lekarz. Będą to badania serologiczne wykonywane z krwi, które polegają na oznaczeniu przeciwciał przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA), przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG), przeciwko deamidowanej gliadynie (potocznie: „nowej gliadynie” DGP lub GAF). Trzeba pamiętać, że jeżeli w tym badaniu nie zostanie wykazana celiakia, nie oznacza to, że jej nie mamy. Konieczna jest wykonanie również innych szczegółowych badań,
  • lekarz gastrolog zleci nam na pewno wykonanie biopsji jelita cienkiego, jeżeli będzie miał wątpliwości, czy aby na pewno nie mamy celiakii. Wykonywana jest endoskopowo podczas gastroskopii. Pacjent połyka małą kamerkę, przy pomocy której lekarz może zobaczyć jego wnętrzności. Następnie pobiera maleńki fragment jelita,
  • choroba zostanie rozpoznana, jeżeli w którymś z powyższych badań wyjdzie upośledzenie struktury kosmków jelitowych, a po wprowadzeniu diety bezglutenowej pacjent będzie lepiej się czuł.

Leczenie celiakii

Leczenie celiakii polega głównie na wprowadzeniu na stałe diety bezglutenowej. Pełna regeneracja kosmków jelitowych nastąpi po kilku tygodniach lub miesiącach od stosowania diety.

Poradnik trenera: Rolowanie mięśni – po co i jak to robić?

Wszystko to jest jednak sprawą indywidualną. Jeżeli jednak doszło do silnego zaniku kosmków jelita cienkiego, pacjentowi zaleca się również zaprzestanie przyjmowania produktów mlecznych, czyli przejście na dietę bezlaktozową.

Kinga
W swoim zawodzie zajmuje się analizą suplementów diety i kosmetyków dopuszczonych do sprzedaży w internecie. Dla serwisu EliteGym przygotowuje szczegółowe analizy produktów.