Norma cholesterolu całkowitego, LDL, HDL

Sprawdź Norma cholesterolu całkowitego
Norma cholesterolu całkowitego

Czy powinniśmy się martwić podwyższonym poziomem cholesterolu i właściwie, jakie są jego normy? Wielu lekarzy ostrzega, że podwyższony poziom cholesterolu może doprowadzić do wielu poważnych chorób, np. miażdżyca, udar mózgu czy zawał serca.

Dlatego warto regularnie się badać i znać normy, które pozwolą określić, czy jego poziom jest dobry. Zależy on od wielu czynników, czyli od trybu życia, diety i aktywności fizycznej.

Aby ocenić poziom cholesterolu w organizmie, konieczne jest zrobienie badania, jakim jest lipidogram.

Czym tak w ogóle jest cholesterol? Jest to tłuszcz w naszym organizmie, który znajduje się we wszystkich jego komórkach. Wyróżnia się następując rodzaje cholesterolu:

  • całkowity, czyli składa się na niego dobry i zły cholesterol;
  • dobry, czyli HDL;
  • zły, czyli LDL.

Norma cholesterolu całkowitego

Normy cholesterolu całkowitego przedstawiają się następująco:

  • 150 – 200 mg/dl, czyli 3,9 – 5,2 mmol/l – prawidłowy poziom;
  • < 200 mg/dl (< 5,2 mmol/l) – alarmujący wynik;
  • powyżej 250 mg/dl (6,5 mmol/l) – niebezpieczny dla zdrowia wynik.

Norma cholesterolu LDL

Jest on odpowiedzialny za transportowanie tłuszczu z wątroby do wszystkich komórek organizmu. Jeśli będzie nadmiar takiego cholesterolu, to będzie się on odkładał w komórkach ścian tętniczych, a to spowoduje powstawanie zakrzepów i w następstwie może dojść do zawału serca. Normy:

  • 135 – 155 mg/dl (3,5 – 4,0 mmol/l) – wartość prawidłowa;
  • 155 mg/dl (4,0 mmol/l) – wartość zagrażająca życiu.

Norma cholesterolu HDL

Kiedy w organizmie jest jego nadmiar, to jest to korzystne dla zdrowia, ponieważ zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób wieńcowych. Normy:

  • od 35 do 70 mg/dl, czyli 0,9 – 1,8 mmol/l u mężczyzn;
  • 40 – 80 mg/dl (1,0 – 2,1 mmol/l) u kobiet.

Jeśli HDL jest obniżone, to może to być wynikiem cukrzycy typu II, a poniżej 35 mg/dl zwiększa się możliwość rozwoju choroby wieńcowej.

Podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, a także cholesterolu LDL może doprowadzić do rozwoju poważnych chorób, czyli do choroby niedokrwiennej serca oraz do zawału serca. Jeśli chce się zapobiec rozwojowi tych chorób, to konieczne jest dbanie o swoją dietę, czyli należy ograniczyć spożywanie tłustych pokarmów, ale też ważna jest aktywność fizyczna.

Agnieszka
To właśnie ze mną moje podopieczne przechodzą największe metamorfozy w odchudzaniu. Zajmuje się treningami personalnymi i dbam o odpowiednią suplementację moich podopiecznych.