Dieta ketogeniczna, paleo, bezglutenowa dla sportowców

Dieta ketogeniczna i paleo dla sportowców
Dieta ketogeniczna i paleo

Aby uzyskać piękną sylwetkę, należy stosować dobrze dopasowaną dietę. Najlepiej, aby modyfikować znajdujące się w danej diecie dania w zależności od potrzeb. Największą popularnością cieszą się obecnie diety, które pozwalają na szybką redukcję tkanki tłuszczowej, przy zachowaniu masy mięśniowej. Warto zapoznać się z zasadami diety ketogenicznej.

Dieta ketogeniczna – czym jest?

Dieta ketogeniczna polega na ograniczeniu ilości węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu ilości tłuszczy. Stosowana jest bardzo często przez zawodników sportów sylwetkowych, którzy chcą przeprowadzić solidną redukcję. Przy stosowaniu tej diety należy pamiętać o dwóch hormonach:

  • insulinie – uruchamia się, gdy organizmu dostarczane są produkty zawierające węglowodany. Jednocześnie we krwi pojawia się glukoza. Nadmiar glukozy jest jednak szkodliwy, a insulina stara się ją odpowiednio transportować najpierw do wątroby, a jej resztki odkładane są w tkance tłuszczowej,
  • glukagonie – nie spożywając węglowodanów, nie możemy produkować glukozy. W związku z tym organizm szuka energii gdzie indziej. Wtedy uruchamia się glukagon, czyli hormon antagonistyczny do insuliny. Zaczyna on proces lipolizy, czyli rozkładu tłuszczów.

Zasady diety ketogenicznej

Najważniejszym jest ograniczenie spożywania węglowodanów do 50 g. Tyle właśnie potrzebuje mózg, aby właściwie funkcjonować. Każde przekroczenie w górę tej wartości może przyczynić się do tego, że nasz organizm ucieknie z ketozy i utracimy to, nad czym pracowaliśmy – dlatego należy tego pilnować. W tej diecie głównym składnikiem energetycznym jest tłuszcz. Trzeba jednak pamiętać, że jest to sposób żywienia przeznaczony tylko dla osób zdrowych.

Polecamy: Trening na rzeźbę – podstawowe zasady treningu

Będąc na takiej diecie należy spożywać bardzo duże ilości wody. Ma to związek z dużą ilością ketonów. Nasz organizm jest bardzo inteligentny. Jest w stanie przyswoić wszystko, czego potrzebuje, a resztę usuwa wraz z moczem. Dlatego spożywanie dużej ilości wody jest jak najbardziej wskazane. Jeżeli chodzi o białka, to należy je przyjmować na normalnym poziomie.

Dieta ketogeniczna Wady i zalety

Przejście na te dietę spowoduje, że będziemy w stanie skutecznie ograniczyć ilość przyjmowanych węglowodanów. Nie będzie wtedy dochodziło do wahań poziomu insuliny, a tym samym nie będą obecne napady głodu. Będziemy odczuwali prawdziwy głód, a nie ten spowodowany skokami glukozy w naszym ciele.

Kolejną korzyścią jest to, że nasz mózg będzie się szybciej regenerował. Zaobserwowano także wzrostu poziomu hormonu wzrostu, obniżony poziom trójglicerydów i złego cholesterolu LDL. Ponadto obniża się i normalizuje ciśnienie krwi, co przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego.

Dieta ketogeniczna jest skierowana dla osób cierpliwych. Na pewno nie osiągniemy efektów w jeden tydzień. Na efekty trzeba będzie poczekać nawet 8 tygodni. Dieta ta może nas nieco osłabić, ponieważ podczas jej trwania mogą pojawić się zawroty głowy, osłabienie i wzmożony apetyt. Na pewno nie jest to dieta dla osób ze słabą wolą i takich, które nie wyobrażają sobie życia bez cukru.

Czytaj więcej: Biotyna – właściwości i działanie oraz źródło

Dieta bezglutenowa Codziennie czytamy lub słyszymy o nowych, cudownych dietach, które pozwalają pozbyć się dużych ilości niechcianych kilogramów w bardzo krótkim czasie. Podchodzimy do nich często bardzo sceptycznie – i mamy rację. Wiele z nich tak naprawdę nie tylko nie działa, ale są jeszcze w dodatku szkodliwe dla organizmu.

Dieta bezglutenowa no należy jeść i czego unikać ?

Nie dziwi więc, że ostrożnie dobieramy kolejne metody. Warto wyróżnić wśród nich dietę bezglutenową, która cieszy się dużą popularnością. Na czym ona polega? Jak nazwa sugeruje należy pozbyć się glutenu pod wszelkimi postaciami. Trzeba także więc uważać na pokarmy, w których został on ukryty – inaczej nie osiągniemy pożądanych rezultatów.

Czytaj więcej: Catering dietetyczny Łódź Ranking

Z drugiej jednak strony można jeść zboża glutenowe, o ile zostały w prawidłowy sposób przetworzone. Jeśli zdecydujemy się na ten tryb odżywiania, to powinniśmy nasze posiłki oprzeć na produktach takich jak te oparte na mące kukurydzianej, ryżowej, sojowej, gryczanej czy prosie. Odpowiednio dobierając posiłki zauważymy wyczekiwane skutki jej stosowania. Jeszcze szybciej zauważymy poprawę naszej figury, jeśli wspomożemy się dobrej jakości suplementacją.

Dieta bezglutenowa dla kogo

Wiele środków tego rodzaju może okazać się nieskutecznych, a nawet niebezpiecznych, a więc dla naszego własnego dobra należy zasięgnąć informacji na przykład konsultując się z lekarzem czy przeglądając poświęcone tej tematyce strony w Internecie. Szczególnie ciekawym i skutecznym wyborem będzie African Mango. Substancja ta stanowi świetne wsparcie w walce z niechcianymi kilogramami.

Polecamy wiedzieć: Dieta na masę mięśniową 90kg, 80kg, 70,kg 60kg

Składa się z wyciągu z nasion afrykańskiego mango oraz polifenów, minerałów i witamin, które poprawiają kondycję całego organizmu, a także przyśpieszają procesy metaboliczne, bez których nie ma mowy o satysfakcjonujących nas rezultatach.

Dieta Paleo – Każdego dnia słyszymy o nowych, rzekomo skutecznych dietach. Jedne faktycznie przynoszą wymarzone efekty, natomiast inne powodują jedynie utratę pieniędzy i rosnącą frustrację, a w skrajnych przypadkach mogą nawet być niebezpieczne. Warto zainteresować się dietą paleo, która przynosi bardzo dobre rezultaty, nie będąc przy okazji groźnym obciążeniem dla organizmu.

Dieta Paleo Jadłospis

Ta metoda odżywiania, opracowana przez doktora Lorena Cordaina, to swoisty powrót do przeszłości – stosowana była i jest od tysięcy lat. Co ją wyróżnia? Opiera się głównie na mięsie i rybach. Jej absolutną podstawą jest jedzenie chudego mięsa, różnych ryb, owoców morza, a także wszystkich owoców i warzyw, które jednak nie zawierają skrobi. Z drugiej strony musimy unikać już przetworzonych produktów, cukrów, zbóż, roślin strączkowych oraz nabiału.

Poznaj: Catering dietetyczny Poznań Ranking 

Optymalny plan odżywiania na każdy dzień powinien składać się z dwóch śniadań i kończącej obiadokolacji. Dopuszczalne są pewne przekąski – niesolone orzechy, niektóre warzywa takie jak pomidor czy na przykład grillowany łosoś.

Dieta Paleo opinie i efekty po stosowaniu

Jeszcze lepsze rezultaty osiągniemy dobierając właściwą suplementację. Wiele środków jednak nie zostało odpowiednio przetestowanych lub zwyczajnie nie działa, dlatego należy starannie dobierać produkty. Świetnym rozwiązaniem może być na przykład African Mango. Tabletki zawierają w sobie ekstrakt z nasion afrykańskiego mango, a także wspomagające działanie polifenole, minerały i witaminy.

Agnieszka
To właśnie ze mną moje podopieczne przechodzą największe metamorfozy w odchudzaniu. Zajmuje się treningami personalnymi i dbam o odpowiednią suplementację moich podopiecznych.