Czym jest rwa kulszowa?

Przeczytaj czym jest rwa kulszowa
Czym jest rwa kulszowa

Coraz więcej osób cierpi na dolegliwości związane z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Częstym problemem jest dyskopatia oraz zmiany zwyrodnieniowe. Bardzo często pojawia się również rwa kulszowa. Warto dowiedzieć się, jak powstaje i jak złagodzić jej objawy.

Rwa kulszowa to zespół objawów, które spowodowane są uciskiem na wychodzące z rdzenia kręgowego nerwy, które wchodzą w skład nerwu kulszowego. Choroba jest także określana mianem „postrzału”, „ataku korzonków” bądź „paraliżu kończyny dolnej”.

Przyczyny rwy kulszowej

Jest wiele czynników, które mogą wywołać rwę kulszową. Najczęstszą przyczyną są pojawiające się patologie w obrębie dysków międzykręgowych. Chodzi tu głównie o wypuklinę polegającą na tylno-bocznym przesunięciu jądra miażdżystego w kierunku otworu międzykręgowego, które stanowi miejsce wyjścia korzeni nerwowych. Gdy dochodzi do przemieszczania struktur kręgosłupowych, powstaje ucisk, co prowadzi do pojawienia się dolegliwości bólowych.

Polecamy również: Przyczyny bólu piszczeli podczas biegania

Przyczyną rwy kulszowej jest również stenoza kanału kręgowego. Jest to efekt zwężenia kanału kręgowego. Pojawia się wtedy ucisk na rdzeń kręgowy lub wychodzące korzenie kręgowe. Niestety, ale rwa kulszowa w tym przypadku jest rzadziej wykrywana ze względu na powstające problemy diagnostyczne.

Innymi przyczynami rwy kulszowej mogą być:

  • uraz i zmiany zwyrodnieniowe,
  • oderwanie fragmentów kostnych,
  • patologiczne zmiany zwyrodnieniowe,
  • ucisk nerwu kulszowego,
  • nadmierna aktywność fizyczna,
  • syndrom mięśnia gruszkowatego.

Objawy rwy kulszowej

Najważniejszym objawem rwy kulszowej jest przede wszystkim długotrwały ból wynikający z ucisku na korzeń nerwowy. Ból ma charakter promieniujący. Przebiega wzdłuż całej tylnej kończyny dolnej. Takim objawom towarzyszy także osłabienie siły mięśniowej oraz parestezje. Ponadto, pojawia się również silne napięcie w mięśniach przykręgosłupowych. Pojawia się także ograniczenie ruchliwości odcinka lędźwiowego, a także konieczność przyjęcia nieprawidłowej postawy ciała.

Przeczytaj: Jaka mąka jest podczas odchudzania najlepsza?

Postawienie diagnozy

Ważne jest, aby przed wdrożeniem leczenia ustalić dokładne miejsce schorzenia. Wykonywane jest w tym celu badanie diagnostyczne przy użyciu różnych metod.

Pierwszym badaniem może być test funkcjonalny, który najczęściej stosowany jest przed fizjoterapeutów. Najbardziej charakterystycznym jest objaw Lasegue’a polegający na uniesieniu wyprostowanej kończyny dolnej w trakcie leżenia na plecach. Osoba zdrowa będzie w stanie osiągnąć pozycję 90 stopni zgięcia w stanie biodrowym, a u osoby chorej ruchliwość ta jest ograniczona.

Sprawdzamy: Dieta kopenhaska czy dieta Dukana?

Przeprowadzane są również badania odruchów nerwowych. Drażnione są struktury nerwowe, a przez to sprawdzane ich funkcjonowanie. Możliwe jest także wykonywanie badań obrazowych, takich jak RTG, rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej.

Jak leczyć rwę kulszową?

Jeżeli rwa kulszowa ma przebieg łagodny, najczęściej pacjentowi podaje się środki farmakologiczne o działaniu przeciwbólowym i zaleca wykonywanie ćwiczeń. Jeżeli jednak rwa kulszowa ma przebieg długotrwały, stosowane są zastrzyki w miejscu powstawania bólu. Pozwala to obniżyć ciśnienie nakładane na nerw kulszowy oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe. Gdy wszystkie poprzednie metody zwiodą, konieczne jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej.

Agnieszka
To właśnie ze mną moje podopieczne przechodzą największe metamorfozy w odchudzaniu. Zajmuje się treningami personalnymi i dbam o odpowiednią suplementację moich podopiecznych.