Jak pozbyć się blizn i przebarwień po trądziku?

Blizny i przebarwień po trądziku

Blizny zanikowe i przebarwienia po trądziku to problem nie tylko nastolatków. Nawet dorosłą cerę nadal może nękać trądzik i blizny po nim. Jak pozbyć się starych i zapobiec rozwojowi nowych blizn potrądzikowych?

Blizny potrądzikowe mogą pojawić się zarówno na dorosłej, jak i młodzieńczej cerze. Trądzik to nic innego jak stany zapalne, przed którymi ludzki organizm próbuje się bronić. Komórki układu odpornościowego zwalczające infekcję, wspomagają również procesy gojenia uszkodzonej tkanki.

Blizny i przebarwień po trądziku

Aby pozbyć się wyprysków, należy wyeliminować zalegające w nim i wokół niego martwe bakterie i komórki. Jeśli nie uda się tego zrobić, proces gojenia będzie cały czas zaburzany. Nowo powstała tkanka stale będzie cienka i nie będzie odporna na uszkodzenia. W ten sposób na twarzy cały czas będą widoczne blizny zanikowe, występujące w postaci miejscowych zagłębień.

Dbanie o cerę trądzikową

Ważne jest odpowiednie dbanie o cerę trądzikową. Warto zapobiegać stanom zapalnym. Należy oczyszczać cerę i złuszczać skórę. Jeśli pojawiają się zaczerwienienia, warto działać przeciwzapalnie.

Raz w miesiącu można zdecydować się na peeling kwasem salicylowym lub zabieg delikatnej mikrodemabrazji. Warto również zastosować odpowiednia dietę bogatą w witaminy i antyutleniacze. Z diety powinny zniknąć pikantne potrawy. Nie należy również przesuszać skóry, ponieważ dochodzi wtedy do wzmożonej pracy gruczołów łojowych.

Laseroterapia leczy trądzik o średnim nasileniu

Laseroterapia pomaga w zniwelowaniu niewielkiego i średniego trądziku. Najczęściej wykorzystywany jest do tego celu laser bromkowo-miedziany, który pozwala eliminować stany zapalne. Zabieg trwa ok. piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny. Ma on wiele dobroczynnych właściwości. Jego promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój trądziku. Dochodzi do jego redukcji.

Po leczeniu, gdy na twarzy zostały jeszcze blizny można je łatwo zlikwidować. Nie należy mylić blizny potrądzikowej z przebarwieniem. Czerwona plamka na twarzy po świeżo wygojonym wyprysku to końcowy etap zmiany trądzikowej, który może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, ale na pewno w końcu zniknie.

Szybsze efekty uzyskamy, gdy użyjemy lasera bromkowo-miedzianego lub IPL. Blizna potrądzikowa jest trwała zmianą spowodowaną utratą tkanki. Może przyjmować różne kształty i głębokości. Aby się jej pozbyć, w kontrolowanych warunkach należy ją uszkodzić. Dzięki temu, zmusi się organizm do ponownej regeneracji.

Metoda leczenia blizn i przebarwień po trądziku

Do usuwania zanikowych blizn potrądzikowych sprawdza się zastosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego. Na skórze pojawiają się mikrouszkodzenia, co przyspiesza gojenie się ran. Zabieg wymaga około tygodniowej rekonwalescencji. W zależności od głębokości i rozległości blizn należy wykonać serię około trzech zabiegów w miesięcznych odstępach, a następnie dać skórze odpocząć przez co najmniej pół roku, ponieważ tkanki po tego typu zmianach bardzo długo się przemodelowują.

Trzeba pamiętać, że nie zawsze zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są skuteczne w uzyskiwaniu nieskazitelnie gładkiej cery. Na pewno jednak pozwalają odbudować uszkodzoną przez trądzik skórę.