Witamina B12 (cyjanokobalamina) zwana także witaminą czerwoną, ma pozytywny wpływ nie tyko na ludzką psychikę, lecz także na układ krwionośny i pokarmowy. Ponadto, jak się okazuje może zapobiec rozwojowi choroby Alzheimera, nowotworów, a także chorób natury umysłowej.
Witamina B12 występuje naturalnie w produktach takich, jak: wątroba, nerki, serca, chude mięso, ryby i skorupiaki, ser, jajka. Jest więc to związek, który można znaleźć wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęco. Z tego względu weganie powinni dostarczać cyjanokobalaminę w formie syntetycznej, aby uniknąć skutków niedoboru.
Witamina B12 dawkowanie i działanie
Witamina B12 ma ważna rolę w procesie biosyntezy nukleotydów oraz choliny, które stanowią element składowy osłonki mielinowej nerwów. Z tego względu pierwszym objawem niedoboru tego związku jest drętwienie i uczucie mrowienia, co przeważnie jest wiązane wyłącznie z niskim poziomem magnezu. Często pojawia się także zaburzenie równowagi i w efekcie tego trudności z poruszaniem się.
Polecamy: Jak wzmocnić osłabiony organizm?
Witamina czerwona ma także nieocenioną rolę w procesie przetwarzania białka, tłuszczu i węglowodanów na energię. Łatwo więc jest się domyśleć, że jej niedobór wiązać się będzie z osłabieniem i zaburzeniem koncentracji. Wspomniana nazwa „czerwona witamina” nie jest przypadkowa. Bierze ona bowiem udział w procesie wytwarzania czerwonych krwinek.
Zbyt niska dawka dostarczanej organizmowi cyjanokobalaminy sprawia, że nie przebiega poprawnie proces syntezy serotoniny, w efekcie czego pojawia się uczucie rozdrażnienia.
Przeczytaj również: Johimbina na odchudzaniu czy warto ją stosować?
Jak podano w artykule z 2010 r. w czasopiśmie „Neurology”, spadek poziomu witaminy B12 w organizmie człowieka, zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera aż o 16 %. Rodzi więc to wniosek, w myśl którego przyjmowanie przez seniorów większych dawek tego związku może zatrzymać postępy choroby.
Zalecane dawkowanie witaminy B12 dla zdrowego człowieka:
- dzieci w wieku 1-3 lat – 0,9 μg/d
- dzieci w wieku 4-6 lat – 1,2 μg/d
- dzieci w wieku 7-9 lat – 1,8 μg/d
- młodzież w wieku powyżej 10 lat- od 1,8 do 2,4 μg/d
- dorośli – 2,4 μg/d
- kobiety w ciąży – 2,6 μg/d
- kobiety karmiące – 2, 8 μg/d
Napisz Opinię