Od dawna orzechy symbolizują szczęście, pomyślność, bogactwo czy płodność. Kojarzą się one z udanym życiem, zdrowiem fizycznym oraz psychicznym i mądrością. Skąd się to wzięło? Z mikroelementów, które zawierają i mają zbawienny wpływ na organizm człowieka. Dlatego też są tak często wykorzystywane w kuchni.
Komu zalecane są orzechy?
Duża kaloryczność orzechów powoduje, że wystarczy spożycie około 30 gramów, by zapewnić sobie ich niezbędną dawkę. Co ciekawe, mogą je spożywać osoby odchudzające się, ponieważ dostarczą one bardzo ważne tłuszcze nienasycone, mające dobry wpływ na zdrowie. Są podstawą diety cukrzyków i nie zawierają glutenu, przez co są bezpieczne dla tych, którzy go nie tolerują. Są jednak silnymi alergenami.
Jakie są najzdrowsze rodzaje orzechów?
Badania mówią, że orzechy mają dobry wpływ na zdrowie. Poprawiają nastrój oraz koncentrację. Wszystkie rodzaje różnią się nie tylko smakiem, ale też właściwościami.
Czytaj również: Jak spalić tłuszcz z dolnej części brzucha?
Orzech włoski
Najpopularniejszy w Polsce gatunek orzecha. Najczęściej spotyka się go w kuchni, gdzie dodaje się go do ciast i deserów. Ma zadanie przeciwuletniające. Jest źródłem magnezu, błonnika oraz fosforu, dlatego jest nazywany pożywieniem dla mózgu. Z tego powodu zalecane są osobom pracującym umysłowo oraz uczniom.
Orzech laskowy
Jedna z najpopularniejszych przekąsek, bardzo często oblewana czekoladą. Witamina E poprawia potencję a potas reguluje ciśnienie krwi. Kwasy tłuszczowe zawarte w orzechach pomagają pokonać miażdżycę. Polecany osobom cierpiącym na choroby układu krwionośnego oraz mężczyznom.
Orzech ziemny
Znajduje się w batonach, ciastach oraz mieszankach bakaliowych. To główny składnik masła orzechowego. Spośród wszystkich rodzajów orzechów posiada największe ilości białka. Witamina B3 w nim zawarta działa uspokajająco, ułatwiając zasypianie. Stosują go osoby chorujące na nadciśnienie i cukrzycę.
Orzech nerkowca
Jest słodki i delikatny w smaku, stąd jest świetnym dodatkiem do płatków śniadaniowych i owsianek. Chroni przed cukrzycą typu drugiego. Jest bogaty w potas, fosfor oraz witaminę K. Ma działanie uspokajające, poprawia koncentrację i samopoczucie. Przeznaczony dla osób, które doświadczają podwyższonego poziomu stresu.
Migdał
Idealnie pasuje do deserów, jest słodki i łagodny w smaku. Stanowi bogate źródło białka oraz witaminy E. Posiadają zwiększone wartości błonnika, dlatego znajdują się w diecie osób, które się odchudzają. Polecany kobietom w ciąży, ponieważ eliminuje uczucie nudności. Łagodzi także zgagę.
Makadamia
Łupina tego orzecha jest bardzo trudna do zdjęcia. Jest bogata w tłuszcze, zmniejszające ryzyko miażdżycy. Spotyka się ją w sosach i pastach. Olej tego orzecha ma wartości nawilżające, dlatego jest stosowany w przemyśle kosmetycznym do pielęgnacji skóry i włosów.
Warto wiedzieć: Jak pozbyć się blizn i przebarwień po trądziku?
Pistacja
Posiada dużą zawartość witamin z grupy B, szczególnie B6. Ma dobry wpływ na układ nerwowy i poprawia samopoczucie. Pozytywnie wpływa na organizm przez posiadanie kwasów nienasyconych, przeciwutleniaczy, fosfor, potas, błonnik i karotenoidy.
Stosowana jest ze względu na łagodzenie wielu dolegliwości. Obniża ryzyko wystąpienia nowotworów, poprawia wzrok, obniża ciśnienie, poziom cukru i złego cholesterolu. Polecana anemikom.
Napisz Opinię