Boks to szlachetna sztuka walki na pięści, która wywodzi się już ze starożytnej Grecji. Od tamtych czasów stanowi także sport olimpijski. W dzisiejszych czasach walki wyglądają zupełnie inaczej, jednak wciąż budzą olbrzymie emocje. Ludzie, którzy pragną rozpocząć treningi powinni zdać sobie sprawę z kilku rzeczy. Pierwszą jest to, że boks stanowi jeden z najbardziej wymagających sportów indywidualnych. Wchodząc do ringu stajemy oko w oko z innym zawodnikiem, który będzie zadawać nam ciosy, mające nas znokautować.
Pierwszy podstawowy trening boksu
Aby tego uniknąć należy opanować tajniki techniczne, wypracować szybkość i siłę, a także tak zwany timing. Stanowi on umiejętność reakcji w odpowiednim momencie w odpowiedni sposób. Dochodzi nam więc również fakt, iż większość pięściarzy posiada naturalny bądź też wypracowany instynkt, dzięki któremu mogą unikać oraz zadawać ciosy w taki sposób by bez narażania siebie wygrać walkę. Kolejną kwestią z jakiej należy zdać sobie sprawę jest kwestia tego ile wysiłku należy włożyć w treningi by w ogóle móc wejść między linii.
Podstawową zasadą boksu jest „zadawaj ciosy, nie dając się trafić”, co jest przetłumaczeniem angielskiego „hit, and don’t get a hit”. W tym sporcie promowani są ludzie o określonych cechach zarówno fizycznych jak i psychicznych. Pierwszą jest zasięg ramion, drugą naturalna siła i atletyczność, a trzecią instynkt wojownika.
Na czym się skupić podczas pierwszego treningu boksu?
Decydując się na rozpoczęcie treningów należy najpierw wybrać klub. Tutaj pomoże nam internet, w którym znajdziemy informacje o trenerach oraz godzinach zajęć. Pierwsze zajęcia są najczęściej darmowe, można więc zobaczyć jak na danej sali wyglądają sesje. W boksie sale treningowe nazywane są gym’ami, a trener stanowi najwyższy autorytet. Każdy ma jednak swoje podejście do tego jak powinny wyglądać zajęcia oraz swoje sposoby treningu. Z tego powodu warto sprawdzić czy uczęszczanie do danego klubu będzie nam odpowiadać.
Na zajęcia należy zabrać wygodne, sportowe ubranie. Krótkie spodenki oraz najlepiej koszulkę na ramiączka. Buty na płaskiej podeszwie będą zdecydowanie lepsze niż biegowe na miękkiej. Powinny one usztywniać stopę, dając jej stabilizację. Po pierwszych zajęciach warto także zakupić bandaże bawełniane, które owijamy wokół nadgarstków. Rękawice bokserskie powinny być dostępne na sali, jednak po zdecydowaniu się na kontynuację treningów z przyczyn higienicznych lepiej mieć własne.
Rozgrzewka i intensywne treningi bokserskie
Treningi są intensywne i początkowo będą stanowić duże wyzwanie. Przez kilka pierwszych godzin będziemy stali przed lustrem i uczyć się podstaw. Nim przejdziemy do bardziej zaawansowanych ćwiczeń musimy opanować pozycję bokserską, poruszanie się oraz ciosy proste, sierpowe i haki. Należy pamiętać, że równie ważne są ćwiczenia rozgrzewkowe, które wspomagają koordynację i budują właściwe nawyki.
Poniżej przedstawię przykładową rozgrzewkę, którą można zastosować także przed innym rodzajem aktywności fizycznej.
?pajacyki 2 minuty
? bieg bokserski 2 minuty
? przekroki z wymachami 30 sekund
? przekroki z ciosami prostymi 1 minuta
? przekroki z ciosami sierpowymi 30 sekund
? krążenia barków 1 minuta
? krążenia ramion 1 minuta
? 2 rundy skakanki po 3 minuty z minutową przerwą
Napisz Opinię