Cool down – Regeneracja po treningu

Poznaj czym jest Cool down - Regeneracja po treningu
Trening Crossfit
Cool down - Regeneracja po treningu

Trening siłowy może być pomocny, ale tylko wtedy, gdy jest właściwie wykonywany. Wiele osób ma problem z techniką treningową ćwiczeń. Ważne jest, aby zawsze wspomagać organizm poprzez odpowiednią rozgrzewkę. Ciało będzie wtedy przygotowane do wysiłku.

Cool down – Skuteczna regeneracja po treningu

Cool down, czyli schładzanie to aktywność, którą powinniśmy zastosować po treningu siłowym. Nie jest o zatem element treningu, a raczej jego zakończenie. Celem wykonania schładzania jest:

  • uspokojenie ciała,
  • dotlenienie tkanek,
  • przywrócenie odpowiedniego krążenia krwi.

Cool down pozwala także na to, aby zjedzony posiłek po treningu był wykorzystany w pełni, nie przynosił przy tym dyskomfortu trawiennego.

Metoda ta jest również przydatna do tego, aby zwiększyć zdolność do regeneracji organizmu. Jest to możliwe, dzięki zwiększeniu przepływu krwi do tkanek. W efekcie dochodzi do: przyspieszenia odprowadzania zbędnych produktów przemiany materii, dostarczenie większej ilości substancji energetycznych, poprawy kondycji stawów i tkanek okołostawowych.

Polecamy: Catering dietetyczny Swarzędz Ranking

Cztery etapy schładzania organizmu po treningu:

  1. Wykonanie lekkiego cardio – pozwala na dostarczenie większej ilości tlenu do tkanek, co pozwoli na przywrócenie krążenia krwi w centralnej części ciała. Należy taką aktywność wykonywać przez 10 minut. Należy utrzymać intensywność na takim poziomie, aby swobodnie rozmawiać, czyli w granicach tętna 130-140 uderzeń na minutę. Na tym etapie dochodzi także do wymiany substancji energetycznych.
  2. Streaching – można go wykonywać w formie statycznej lub metodą PNF. Streaching pozwala zwiększyć zdolność tkanek do odżywiania, a także przywraca długość napiętych struktury. Dochodzi także do odciążenia stawów. Warto wykonać streaching całego ciała.
  3. Ćwiczenia oddechowe – wspomagają rozluźnienie tkanek i dotleniają ciało. Można wykorzystać tutaj połączenie treningu oddechowego z funkcją aktywacji mięśni core, wykonując oddychanie torem żebrowym. Ćwiczenia należy wykonywać na leżąco.
  4. Na tym etapie należy do organizmu dostarczyć odpowiednią ilość wody, substancji odżywczych oraz elektrolitów. Jest to etap związany bardziej z odżywianiem niż treningiem, ale jest równie ważny.

Regeneracja po Treningu. Powtórzmy to – Na siłowni nie rośniesz! Trening siłowy jest bodźcem dla wzrostu. Wykonując taki trening, nie bójmy się tego powiedzieć – niszczysz mięśnie. Zbawienną cechą naszego organizmu jest zdolność regeneracji. Każda regeneracja powoduje nie tyle powrót do stanu poprzedniego, co wzmocnienie danej partii mięśni.

Czytaj więcej: Gdzie jest najwięcej Witaminy C ?

Jak ważna jest regeneracja po treningu

Nasz organizm robi tak, żeby zapobiec kontuzjom na przyszłość. W efekcie takiego stanu rzeczy podnosimy coraz to większe ciężary, a organizm konsekwentnie przygotowuje nas na więcej. Kiedy to się dzieje? Otóż kiedy my smacznie śpimy, organizm bierze się do pracy korzystając z dostarczonego mu w pożywieniu zza dnia budulca regeneruje uszkodzone włókna mięśniowe.
Co więc się stanie jeżeli nie będziemy sypiać dostatecznie długo i spokojnie? Organizm nie będzie miał możliwości odpowiedniej reakcji na treningowy bodziec i oprócz tego, że zminimalizujemy efekty naszej pracy to jeszcze narazimy się na ryzyko kontuzji.

Jak więc poradzić sobie z problemami ze snem? Odpowiedzią na to pytanie jest magnez. Magnez przyjmowany w godzinach wieczornych. Pierwiastek ten działa łagodząco na układ nerwowy, ułatwia zasypianie i znacząco wpływa na jakość snu.

Sprawdź również: Afrykańskie mango czy pomaga w odchudzaniu?

Jak należy się regenerować po treningu

Magnez ma także szereg innych właściwości. Zapobiega skurczom oraz działa antydepresyjnie. Zalecana dzienna dawka spożycia do 375mg. Jednak u osób aktywnych fizycznie zapotrzebowanie będzie znacznie wyższe. Pierwiastek ten przyjmowany w dużych dawkach jest stosunkowo bezpieczny.

Magnez poleca się szczególnie osobą, które spożywają kawę czy napoje energetyczne. O źródło magnezu nie należy się martwić, producenci co rusz to zaskakują nas nowymi wydaniami tego samego magnezu. Jedni stawiają na przyswajalność, inni na dawkę. Z kolei jeszcze inni twierdzą, że mają odpowiedni magnez dla kobiet i inny – dla mężczyzn. My jesteśmy przekonani – wybierz którykolwiek i włącz go do stałej suplementacj

Karol
Od ponad 20 lat związany z profesjonalnym sportem kulturstycznym. Trener i aktywny zawodnik.