Szafran to jedna z najdroższych, a zarazem najcenniejszych przypraw świata, którą pozyskuje się z pręcików krokusa purpurowego występującego głównie w pasie Morza Śródziemnego. Jak dotąd znalazł szerokie zastosowanie przy produkcji leków antydepresyjnych- stanowi nową alternatywę dla preparatów na bazie dziurawca.
Jego właściwości pomagają głównie przy utrzymaniu prawidłowego poziomu serotoniny oraz dopaminy, a w efekcie do polepszenia samopoczucia i utrzymania równowagi emocjonalnej, działanie zaś przypomina syntetyczne antydepresanty, takie jak fluoksetyna, czy imipramina docierające do neuroprzekaźników i podnoszących poziom hormonu szczęścia.
Szafran jako lek na depresję
Jako lek na depresję jest znany już od starożytności, kiedy to po raz pierwszy odkryto jego właściwe przeznaczenie. Oprócz tego ma on zbawienny wpływ na objawy napięcia przedmiesiączkowego- łagodzi rozdrażnienie i huśtawkę nastrojów, która jest spowodowana burzą hormonów. Jako sama przyprawa wzmaga apetyt i skutecznie przyspiesza trawienie.
Polecamy: Catering dietetyczny Łódź Ranking
Poza działaniem antydepresyjnym szafran ma działanie antynowotworowe, antybakteryjne oraz hamujące rozwój wolnych rodników. Zalecane jest jego stosowanie również przy takich dolegliwościach jak reumatyzm, migrena, czy też przewlekła obturacyjna choroba płuc. Poza właściwościami leczniczymi, szafran jest wykorzystywany także jako barwnik- od wieków był stosowany do farbowania szat przez buddyjskich mnichów. Jego intensywny kolor nigdy nie schodzi z tkaniny, dlatego należy uważać przy spożywaniu posiłków bądź suplementów zawierających tę przyprawę, aby się nie pobrudzić.
Sprawdź również: Catering dietetyczny Swarzędz Ranking
Skutki uboczne leczenia szafranem
Należy oczywiście pamiętać, że szafran to jedynie lek ziołowy, który może wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne. Nie zaleca się, aby zażywały go kobiety w ciąży, gdyż może to zwiększyć ryzyko poronienia bądź w przypadku przyjęcia dużej dawki rzeczywiście je wywołać.
Czytaj więcej: Mąka migdałowa – co z niej zrobić?
Nie zaleca się również spożywania szafranu przez dzieci, nie ustalono bowiem jeszcze jakie są w miarę bezpieczne dawki, czy skutki jakie preparat może wywołać u najmłodszych.
Napisz Opinię