Przyczyny chrapania u dorosłych i dzieci

Chrapanie i sen
Przyczyny chrapania

Chrapanie jest powszechnym problemem wśród wszystkich grup wiekowych i dotyka obu płci, z „naciskiem” na płeć męską. Głośność tego specyficznego brzmienia dochodzi niekiedy do 70 decybeli. Porównywalne natężenie wydobywa się z pracującego traktora lub młota pneumatycznego. Do tego charakterystycznego dźwięku dochodzi podczas snu. Powietrze przepływające przez nos i jamę ustną na skutek drżenia zwiotczałego podniebienia miękkiego, zaczyna wibrować wydając coraz intensywniejsze dźwięki przez osobę śpiącą.

Przyczyny chrapania u osób dorosłych

 • wiek, starsi ludzie często chrapią z powodu osłabiania mięśni, które postępuje wraz z wiekiem,
 • palenie przyczynia się i powoduje chrapanie, ponieważ dym podrażnia błony śluzowe, w drogach oddechowych, powodując stan zapalny i obrzęk,
 • spożywanie alkoholu przed snem, może przyczynić się do chrapania, ponieważ alkohol rozluźnia mięśnie gardła, powodując niedrożność dróg oddechowych,
 • silne przemęczenie fizyczne lub psychiczne,
 • spowodować chrapanie mogą urazy nosa, powodując odchylenie przegrody,
 • przyrośnięte migdałki podniebienne,
 • polipy nosa, alergie, przeziębienia mogą ograniczyć przepływ powietrza i powodować chrapanie.

Przyczyny chrapania u dzieci

Dorośli nie są jednymi, którzy chrapią. Dzieci również mogą „cierpieć” z powodu tej niekomfortowej dolegliwości.

Co powoduje chrapanie u dzieci ? W większości przypadków za te niedogodność odpowiedzialne są trzy czynniki. Po pierwsze przeziębienia lub alergie, po drugie nieprawidłowa budowa przegrody nosowej. A trzecim i najważniejszym czynnikiem jest przyrośnięty trzeci migdał. Dlatego jeśli u Twojego dziecka regularnie występuje którykolwiek z wymienionych przypadków koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który pokieruje Was na konsultacje laryngologiczną, w celu oceny drożności górnych dróg oddechowych.

Skuteczne zabiegi na chrapanie

Gdy wszystkie inne możliwości leczenia chrapania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczna jest ingerencja chirurgiczna. Najnowocześniejszym zabiegiem jaki stosuje się w celu wyeliminowania przyczyny chrapania jest technika Celon. Zabieg jest mało bolesny i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Niezwykłość tego zabiegu polega na nakłuciu podniebienia cienką elektrodą bipolarną i pozostawieniu jej na kilka sekund. Uzyskane efekty pacjent widzi już po kilku dniach.

Jakie są skutki chrapania

Regularne chrapanie niesie za sobą szereg szkodliwych skutków dla zdrowia. Ciągłe zmęczenie, nadciśnienie tętnicze, niedotlenienie serca, bezsenność, rozdrażnienie. Pojawić się mogą też skrócone i płytkie wdechy oraz okresy bezdechów sennych powodujące gorsze dotlenienie organizmu. W konsekwencji niektórych objawów mogą pojawić się kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem czy obniżona wydajność w pracy.

Jak przebiega leczenie chrapania

Według wielu specjalistów pierwszym krokiem w leczeniu chrapania jest zmiana dotychczasowego stylu życia. A dokładniej wyeliminowanie z niego czynników, które mają bardzo zły wpływ na osobę chrapiącą, na jej samopoczucie i zdrowie. Należą do nich:

 • przy nadwadze, zmniejszenie masy ciała,
 • rzucenie palenia,
 • unikanie alkoholu, tabletek uspokajających i nasennych,
 • ustanowienie regularnych godzin snu,
 • regularna aktywność fizyczna,
 • spanie w pozycji na boku.

Jeżeli przyczyna chrapania nie leży w niezdrowym trybie życia, a spowodowane jest wadami anatomicznymi wówczas pacjent poddany jest bardzo prostemu zabiegowi chirurgicznemu.

Jak przestać chrapać? Odpowiedź na tak postawione pytanie szuka wielu ludzi, którzy pragną poradzić sobie z tym problemem w odpowiedni sposób, który nie zagraża zdrowiu. Jest kilka alternatyw, które są ciekawe i przede wszystkim skuteczne. Chrapanie można pozbyć się na przykład poprzez zabieg chirurgiczny.

Jak przestać chrapać? – Tabletki ? Dieta ? Zły sen ?

Jest to skuteczna metoda, ale wiąże się z większym lub mniejszym stresem, którego niemal każdy chce uniknąć. Do dyspozycji są także domowe metody, które można wykorzystywać każdego dnia. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest dbanie o swoją sylwetkę. Pozbycie się tkanki tłuszczowej z okolic szyi oraz krtani jest drogą do lepszego oddychania.

Spanie na boku jest korzystne dla dróg oddechowych, które odpowiedzialne są za łagodny sen. Chrapanie może być powstrzymane za pomocą tabletek. Preparatów dostępnych na w aptekach lub w sklepach internetowych nie brakuje. Jednym z przedstawicieli tej marki jest Snoreblock. Jego zaletą jest to, że składa się on z naturalnych enzymów oraz ziół, które mają zbawienny wpływ na udrożnienie naszych dróg oddechowych. Snoreblock sprawi, że ponownie będziemy czerpać wiele przyjemności ze snu.

Jak przestać chrapać? Zrobisz to z Snoran Plus

Na stosowaniu tabletek zyska także nasz partner, który pewnie odczuwa niewygodę z głośnego chrapania. On także będzie miał spokojniejsze noce. Snoran Plus to produkt znany na całym świecie. Tysiące ludzi skorzystało z jego usług i dzięki temu zyskało spokój w sypialni. To warte podkreślenia.