Pajączki na nogach – Jak leczyć popękane naczynka?

Pajączki na nogach

Rozszerzone naczynka na nogach mogą mieć różną formę. Pierwsze z nich nazywane pajączkami to znane pod nazwą teleangiektazje, rozszerzone do średnicy mniej więcej milimetra naczynka włosowate, które ulokowane są tuż pod skórą. Ich nazwa pochodzi od ich wyglądu, ponieważ kształtem przypominają odnóża pająka. Najczęściej są barwy niebiesko sinej lub brunatno czerwonej, są delikatne i niewyczuwalne pod palcami.

Drugi rodzaj zmian to żyły siatkowate, które pod wpływem różnorakich czynników ulegają rozszerzeniu, tworząc pod skórą dobrze widoczną siatkę, w kolorze niebieskim. Pojawiają się one zarówno na udach, jak i na łydkach. Nie są groźne, jednak ich pojawienie się może poprzedzać wystąpienie niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Przyczyny powstawania pajączków na nogach

Przyczyny powstawania obu zmian są bardzo różne i niezależne od wieku. Na pewno występują czynniki zwiększające ryzyko powstawania pajączków i siateczek na nogach. Są to predyspozycje genetyczne do występowania chorób żył, nadwaga i otyłość, niska aktywność fizyczna, wysoka temperatura, czy to podczas nasłoneczniania, czy podczas korzystania z sauny, a także wiek dojrzały. Przyjmowanie hormonów, także predysponuje do powstawania zmian w obrębie układu żylnego. Tak, więc problem ten dotyczyć będzie szerokiego grona kobiet od wieku dojrzewania, okres ciąży, na okresie menopauzy kończąc.

Metody leczenia pajączków na nogach

Istnieje, co najmniej kilka metod, za pomocą których możemy pobyć się problemu z popękanymi i rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Wybór metody zależy od rodzaju, ilości oraz stopnia zaawansowania zmian. Najpopularniejszą metodą likwidacji pajączków jest skleroterapia, podczas której lekarz wstrzykuje substancje, które powodują zarastanie naczynka. Jeżeli mamy do czynienia z pojedynczą zmianą, wówczas wystarczy pojedynczy zabieg. Przy rozległych zmianach zabieg trzeba powtarzać kilkakrotnie.

Odmianą skleroterapii jest tzw. skleroterapia piankowa Tessariego, polegająca na wstrzyknięciu do wnętrza naczynka spienionego leku. Zamyka on przepływ krwi, powodując zanikanie zmian. Niekiedy do likwidowania pajączków oraz siateczek wykorzystuje się laser, którego światło niszczy ścianki naczynek od środka. Kolejną metodą likwidacji pajączków na nogach jest zabieg elektrokoagulacji, podczas którego wykorzystywany jest prąd, który ścina białko w ścianach naczyń krwionośnych. Następnie zostaje ono wchłonięte przez układ limfatyczny i wydalone.

Zabiegi i suplementy usuwające pajączki na nogach

Zabieg likwiduje problem, jednak nie usuwa przyczyny powstawania pajączków. Aby nie dopuścić do nawrotów, warto profilaktycznie przyjmować preparaty zawierające rutynę lub wyciąg z kasztanowca. Preparaty te wpływają wzmacniająco na ściany naczyń włosowatych, zmniejszając ich kruchość i podatność na pękanie.

Ranking preparatów, leków suplementów na żylaki

Żylaki to choroba, która niestety szpeci nasze ciało. Na nogach występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Osoby z nadwagą są na nie również bardziej narażone. Ich przyczyną jest również zastój żylny, który pojawia się przez długie stanie lub siedzenie w bezruchu. Żylaki powstają wtedy, kiedy zastawki w żyłach zamykają się nieprawidłowo. Krew, która przez nie przepływa musi się cofać do żył, które poszerzają się i skręcają. Efektem tego są właśnie żylaki. W niektórych przypadkach są one niestety dziedziczne.

Kiedy zauważymy u siebie problem żylaków, powinniśmy zwiększyć swoją aktywność fizyczną – warto jest zginać nogę w kostce albo też wykonywać okrężne ruchy stopą. Tak jak przy każdej chorobie, tak i tutaj należy zmienić dietę. Przyda się wprowadzenie pokarmów zawierających błonnik, pomogą również owoce, warzywa, ciemne pieczywo albo kasze. Z pewnością na naszą niekorzyść w takiej sytuacji wpłynie palenie papierosów lub nasza otyłość.

Skuteczne leki i preparaty na żylaki w postaci tabletek

Czasem do diety i aktywności fizycznej warto dołączyć różne leki i preparaty, które pomogą nam w tej chorobie. Możemy zakupić leki do połykania, np:

  • Varicoz
  • Diohespan max
  • Venoruton 500
  • Venescin forte
  • Diosminex

Leki te w większości są wyposażone w diosminę. Zmniejsza ona przepuszczalność drobnych  naczyń oraz poprawia napięcie ścian żylnych. Dodać należy, że mają też działanie przeciwzapalne. Innym składnikiem tychże leków jest trokserutyna. Większość leków jest stworzona na bazie kasztanowca,który zwiększa obrzęk,wzmacnia ściany żył oraz ogranicza przepuszczalność żył.

Sprawdzone maści na żylaki i opuchnięte nogi

Oprócz tabletek stosować możemy też maści:

  • Esceven
  • Żel z kasztanowcem
  • Sapoven T
  • Venal

Poprzez maści działamy bezpośrednio na żylaki i obolałe nogi. W ich składzie znaleźć można heparynę,która tworzenie się przyściennych skrzepów.

Zawsze,kiedy pojawią się u nas żylaki, musimy od razu reagować. Nie możemy pozwolić, by choroba bezkarnie się u nas rozwijała. Zdrowie przede wszystkim.