Kwas hialuronowy – Zastosowanie i jak działa?

Kwas hialuronowy zastosowanie
Kwas hialuronowy zastosowanie

Kwas hialuronowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Nie tylko sprawdza się w zabiegach odmładzających, ale sprawdza się w leczeniu wielu chorób. Popularność kwasu hialuronowego wynika z tego, że występuje on naturalnie w organizmie człowieka.

Z tego względu bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne, czasami może powodować ból i zaczerwienie w miejscu wstrzyknięcia. Niestety wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, więc coraz częściej dochodzi do jego uzupełniania za pomocą zastrzyków, tabletek, czy kremów.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy jest składnikiem preparatów wykorzystywanych w zabiegach odmładzających. Wstrzykuje się je wgłąb naskórka, aby wypełnić zmarszczki. Preparaty te mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu. Niestety, efekty zabiegów nie są trwałe, ponieważ kwas hialuronowy rozkłada się w organizmie. Zazwyczaj zabieg trzeba powtarzać co 1-2 razy w roku. Kwas hialuronowy jest również składnikiem wielu kremów odmładzających.

Polecamy: Bacopa monnieri jakie działanie i właściwości

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie

Kwas hialuronowy doskonale nadaje się również do leczenia, znajduje zastosowanie okulistyce, ortopedii i ginekologii. Wykorzystuje się podczas zabiegów chirurgicznych oczy typu usuwanie zaćmy czy przeszczep rogówki. Występuje też w składzie preparatów ochronnych wykorzystywanych  trakcie laserowej chirurgii oka oraz w trakcie wszczepiania soczewek wewnątrzgałkowych. Jest także składnikiem płynów do soczewek kontaktowych oraz kropli do oczu, które łagodzą podrażnienia oka oraz korzystnie wpływają na strukturę filmu łzowego.

Czytaj więcej: Jakie tabletki na odchudzanie bez efektu jojo?

Kwas hialuronowy sprawdza się również w leczeniu chorób kości i stawów. Wykorzystuje się do tego wiskosuplementację, czyli zabieg polegający wprowadzaniu kwasu hialuronowego w postaci zastrzyków. Kwas hialuronowy znajduje się też zastosowanie w ginekologii – wspomaga zwalczanie stanu zapalnego, a także przyśpiesza gojenie ran pooperacyjnych na szyjce macicy, sromie i pochwie oraz powstałych w wyniku brachyterapii.

Agnieszka
To właśnie ze mną moje podopieczne przechodzą największe metamorfozy w odchudzaniu. Zajmuje się treningami personalnymi i dbam o odpowiednią suplementację moich podopiecznych.