Wolne rodniki to substancje, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie Twojego organizmu. Czy wiesz, czym dokładnie są i jak z nimi walczyć?
Oksydanty, czyli wolne rodniki mają zdolność do chemicznej modyfikacji struktury DNA. Są to reaktywne formy tlenu z niesprawnym elektronem, które wchodzą w reakcję z białkami, lipidami i kwasami nukleinowymi. Powodują niszczenie komórek, wypłukują z organizmu kolagen oraz elastynę, a także hamują proces ich produkcji.
Skąd biorą się wolne rodniki?
Wolne rodniki powstają w naszym organizmie w naturalny oraz sztuczny sposób. Naturalnie dostarczane są do naszego organizmu poprzez:
- promieniowanie słoneczne,
- zanieczyszczenia środowiska,
- stres i przemęczenie.
Możemy jednak wprowadzać je do organizmu „celowo”, stosując:
- alkohol,
- narkotyki.
Wolne rodniki a wygląd skóry
Wolne rodniki niszczą strukturę DNA oraz osłabiają strukturę i gęstość skóry. Ponadto, niszczą także barierę naskórkową. W wyniku długotrwałego działania na organizm stresu oksydacyjnego, skóra staje się sucha, pojawia się na niej trądzik. Cera staje się również podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Szybciej tworzą się na jej powierzchni zmarszczki.
Czytaj więcej: Garcinia Cambogia czy jest skuteczna w odchudzaniu?
Składniki antyoksydacyjne w kosmetykach
Jeżeli w Twoim organizmie będzie za mało antyoksydantów, będzie się w nim namnażało całe mnóstwo wolnych rodników. Nie należy do takiej sytuacji dopuszczać, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego starzenia się skóry. Aby długo cieszyć się piękną i młodą skórą, antyoksydanty powinny być dostarczane do organizmu zarówno do wewnątrz, jak i od zewnątrz. Możemy przyjmować je w naturalnej postaci, poprzez jedzenie takich składników, jak:
- jeżyny,
- maliny,
- wiśnie,
- cytrusy,
- cebule,
- pomidory,
- kapusty,
- marchewki.
Od zewnątrz możemy natomiast przyjmować je w postaci kosmetyków zawierających takie składniki, jak:
- Witamina C,
- Witamina E,
- Koenzym Q10,
- Kwas felurowy,
- Ekstrakty roślinne np. z soi, zielonej herbaty, miłorzębu japońskiego,
- Tioprolina (tymonacyk),
- Ergotioneina (tiotaina),
- Sylimaryna.
Napisz Opinię