3 Metody walki z nałogiem palenia tytoniu

Powody uzależnienia od nikotyny
Metody walki z nałogiem palenia tytoniu

Nikt nie ma już wątpliwości, że nikotyna ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Osoby palące papierosy trują nie tylko siebie, ale również osoby znajdujące się w ich otoczeniu, zmuszane do wdychania dymu tytoniowego. Jak zwalczyć ten szkodliwy nałóg?

Szkodliwość dymu tytoniowego W dymie tytoniowym znajduje się aż 4000 substancji chemicznych. Około 40 z nich mają właściwości rakotwórcze.

Należą do nich m.in.:

  • aceton –składnik farb i lakierów,
  • amoniak – składnik nawozów mineralnych,
  • arsen – popularna trutka na szczury,
  • benzopiren – związek o właściwościach rakotwórczych,
  • butan – gaz używany do wyrobu benzyny, chlorek
  • winylu – używany np. do produkcji plastiku.

Wszystkie powyższe składniki wdychane są wraz z dymem tytoniowym, który bardzo szybko przedostaje się do krwiobiegu i trafia do narządów, tkanek i komórek organizmu. Powoduje ich uszkodzenie i zaburza podstawowe procesy życiowe.

Dlaczego uzależniamy się od tytoniu? Powody uzależnienia od nikotyny

Powody, dla których uzależniamy się od nikotyny można podzielić na trzy grupy:

  1. Właściwości chemiczne nikotyny – w składzie tytoniu znajduje się wiele składników chemicznych, ale to właśnie nikotyna ma właściwości uzależniające. Nikotyna w znaczący sposób oddziałuje na układ nerwowy. Silniej nas uzależnia niż alkohol czy narkotyki.
  2. Czynniki społeczne – dorośli traktują palenie, jako element stylu życia. Poprzez takie zachowanie, zachęcają również młodych ludzi, pokazując im, że to nic złego. Ogromny wpływ na eksperymentowanie z tytoniem wśród młodych osób ma również grupa rówieśnicza, w której przebywają. Nie bez znaczenia jest również przyzwolenie rodziny na to, aby młody człowiek sięgał po takie używki.
  3. Czynniki indywidualne – im młodsza jest osoba, która zaczyna palić, tym silniej się uzależnia. Konsekwencje palenia są wtedy bardzo poważne dla jej zdrowia. Pewne cechy osobowości wiążą się z ryzykiem rozwoju uzależnienia; są to: niedojrzałość emocjonalna, mała tolerancja na frustrację, ograniczona samokontrola oraz impulsywność i agresywność.

Skuteczne sposoby uwolnienia się od nałogu tytoniowego

Zaprzestanie palenia to skomplikowany proces, który wymaga przede wszystkim woli osoby, która jest uzależniona. Gdy tylko osoba będzie odpowiednio zmotywowana i będzie w stanie oprzeć się pokusie, na pewno będzie w stanie pokonać nałóg.

Przeczytaj również: Najlepszy sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn

W początkowym okresie stawania się osobą niepalącą należy poszukiwać argumentów przemawiających za zaprzestaniem palenia. Warto również dużo czytać na temat konsekwencji palenia i tego, jakie szkody wywołuje w naszym organizmie. Warto także przeprowadzić analizę zysków i strat związanych z paleniem i nie paleniem. Pomocna może okazać się tabletka, którą powiesimy na lodówce. Będzie ona nam przypominała o tym, dlaczego właściwie zdecydowaliśmy się rzucić palenie i na tym zyskujemy.

Gdy już podjęta zostanie decyzja o tym, że rzucamy palenie, warto wyznaczyć sobie dzień, w którym to nastąpi. Można zaplanować ten czas poprzez na przykład stopniowe zmniejszanie liczby wypalanych papierosów. Te wszystkie metody pozwolą nam na pokonanie nałogu tytoniowego.

Agnieszka
To właśnie ze mną moje podopieczne przechodzą największe metamorfozy w odchudzaniu. Zajmuje się treningami personalnymi i dbam o odpowiednią suplementację moich podopiecznych.