Jaki magnez wybrać?

Jaki jest najlepiej przyswajalny?
Magnez
Jaki magnez wybrać

Magnez ma wiele cudownych właściwości. Można wiele zyskać na jego stosowania. Warto sprawdzić czym kierować się przy wyborze odpowiedniego preparatu dla siebie.

Magnez często w reklamach przedstawiany jest jako remedium na skurcze, stres, brak koncentracji, zmęczenie, nadciśnienie, bolesne miesiączki. Czy to prawda? Absolutnie tak. Jest jednym z najważniejszych pierwiastków. Udowodniono, że aktywuje blisko 300 enzymów. Bierze udział w biosyntezie białka, przewodnictwie nerwowym, kurczliwości mięśni, procesach termoregulacji, mineralizacji kości. Konieczna jest jego suplementacja, ponieważ w ludzkim organizmie występują braki tego składnika.

Magnez: suplement czy lek? Jaki jest najlepiej przyswajalny?

W aptece możemy otrzymać magnez w formie suplementu diety lub leku. Magnez jako lek powinny przyjmować osoby cierpiące na niedoboru pierwiastka w swoim organizmie. Szczególnie polecany jest osobom, u których bardzo często występują skurcze mięśni. Ważne jest, aby zażywać preparat zgodnie z instrukcją na ulotce.

Na suplement diety z dodatkiem magnezu powinny zdecydować się osoby, w których diecie brakuje właśnie tego składnika. Dawki magnezu zawarte w suplementach diety pokrywają jego dzienne zapotrzebowanie. Nie są to jednak dawki terapeutyczne.

Chelaty, organiczna i nieorganiczna sól magnezu

Magnez występuje w ludzkim organizmie pod postacią jonów. Ten dostarczany z zewnątrz musi być jednak związkiem chemicznym jonu magnezu i reszty kwasowej. Musi więc przyjąć formę soli. Rodzaj soli magnezu decyduje o tym, jaką będzie miał przyswajalność. Im większa przyswajalność soli magnezu, tym więcej jonów tego pierwiastka znajdzie się w organizmie, dlatego naturalnym wydaje się wybieranie produktów, dla których ten parametr będzie najkorzystniejszy.

Czytaj więcej: Czy suplementy diety pomagają w odchudzaniu?

W Polsce dostępne są dwie grupy preparatów magnezu ze względu na rodzaj wykorzystywanej soli:

  • organiczne – cytrynian, hydroaspartam, mleczan, asparginian i glukonian.
  • nieorganiczne – węglan, tlenek i chlorek.

Najlepszą przyswajalność posiadają preparaty organiczne. W przypadku cytrynianu lub mleczanu wynosi ona nawet 90%, podczas gdy węglan przyswaja się jedynie w 30%, a tlenek tylko 4%.

Magnez z dodatkami Na ogół magnez występuje z dodatkowymi minerałami, witaminami lub nawet składnikami ziołowymi, które mają wzmacniać jego działanie. Najczęstsze jest jego połączenie z witaminą B6, ponieważ podnosi ona skuteczność działania magnezu przez zwiększanie jego wchłaniania nawet do 40% oraz ułatwia transport tego pierwiastka do komórek i zmniejsza wydalanie go z moczem, co pomaga zwiększyć jego wewnątrzkomórkowe zapasy.

Sprawdź również: Biotyna – właściwości i działanie

W preparatach magnezowych bardzo często pojawia się również potas. Jest aktywatorem wielu enzymów, który reguluje gospodarkę wodną ustroju i jest niezbędny do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Odpowiada również za właściwą pracę serca. Jego niedobór może prowadzić do zaparć, utraty apetytu, nieregularnego bicia serca, dolegliwości mięśniowych, zaburzeń koncentracji, problemów ze snem i skurczów.

Kto powinien rozpocząć suplementację magnezem?

Największe ilości magnezu znajdziesz w orzechach, nasionach, mąkach z pełnego przemiału, w soi, nieoczyszczonym ryżu, kaszach, suszonych owocach, świeżych warzywach. Niestety, ale ciężko jest obecnie stworzyć dietę, która w pełni zaspokajałaby zapotrzebowanie organizmu na ten składnik.

Przeczytaj również: Rolowanie mięśni – po co i jak to robić? 

Dlatego wymagana jest suplementacja. Najbardziej zagrożeni niedoborem magnezu są uczniowie, studenci oraz osoby intensywnie pracujące umysłowo. Suplementacja przyda się również osobom żyjącym w ciągłym stresie oraz pracującym fizycznie. Poza tym magnez powinny uzupełniać kobiety ciężarne oraz w okresie menopauzy, a także osoby stosujące restrykcyjne diety odchudzające.

Kinga
W swoim zawodzie zajmuje się analizą suplementów diety i kosmetyków dopuszczonych do sprzedaży w internecie. Dla serwisu EliteGym przygotowuje szczegółowe analizy produktów.