Ćwiczenia czasem bywają niezwykle wyczerpujące. Marzymy, aby po ich zakończeniu ktoś dokładnie wymasował całe nasze ciało. Jeżeli nie stać nas na prywatnego masażystę, możemy nabyć roller – urządzenie stworzone do masażu w domowym zaciszu.
Roller to walec z pianki syntetycznej o różnej długości, średnicy i strukturze. Popularny wałek pozwala rozluźnić mięśnie, masuje ciało. Wykorzystywany jest również do treningu funkcjonalnego. Tego typu urządzenie mogą stosować osoby aktywne w każdym wieku.
Istnieje wiele rodzajów i kształtów rollerów. W związku z tym, na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Standardowo do masażu nóg i pleców wykorzystywane są rollery o długości 45 cm i średnicy 15 cm. Natomiast urządzenia do masażu dłoni i stóp są zazwyczaj znacznie mniejsze. Można również znaleźć rollery ze specjalnymi wypustkami, które pozwalają na walkę z cellulitem. Niektóre rollery mogą mieć kształt cyfry 8. Pozwalają one na relaksowanie mięśni przykręgosłupowych. Najważniejsze jest, aby dobrać produkt odpowiednio dostosowany do swoich potrzeb.
Dlaczego warto korzystać z rollera?
Dzięki temu, że zdecydujemy się na wałkowanie swojego ciała, zwiększymy jego elastyczność i jędrność. Rollery pomagają walczyć z pomarańczową skórką. Pomagają również obniżyć napięcie mięśni. Pozwalają również przyspieszyć proces regeneracji. Rollerów profesjonaliści używają przed ćwiczeniami, aby rozluźnić i przygotować do wysiłku mięśnie. Pomaga to również ukrwić i rozgrzać ciało. Dzięki temu, można zminimalizować ryzyko pojawienia się kontuzji, co dla sportowców jest niezwykle istotne.
Rozgrzewka z użyciem rollerów
Jeżeli chcemy zafundować sobie rozciąganie dynamiczne, przyda nam się roller. Na taką formę należy zdecydować się przed treningiem. Będziemy wtedy w stanie przygotować ciało do niemałego wysiłku. Rozciąganie mięśni możemy porównać do ślizgania się tkanki łącznej w otoczeniu związków chemicznych w celu nawodnienia. Rollowanie pozwala na dotarcie do głębokich struktur mięśni. Pozwala to na rozluźnienie i nawilżenie masowych włókien.
Największą korzyścią będzie jednak to, że roller pomoże rozluźnić powieź mięśniową, która otacza włókna mięśniowe. Utrzymuje je w zbitej konsystencji. Jeżeli powieź nie będzie poddawana masażowi, będzie zbyt twarda i nie będzie stanowiła oporu przed rosnącymi włóknami mięśniowymi. Dzięki temu, że będziemy regularnie korzyści z rollerów, można będzie przyczynić się do znakomitej regeneracji mięśni poprzez ich dokrwienie. Ponadto, będzie można lepiej usuwać metaboliki i rozprowadzać kwas mlekowy.
Rollery dla biegaczy
Biegaczom bardzo często dokuczają skurcze łydek, spięte pośladki oraz lędźwie. Do tych partii ciała można zastosować roller. Należy położyć się na wałku i przesuwać się w górę i dół. Masaż powinien trwać minutę na jedną partię mięśni. Jeżeli ból jest bardzo dokuczliwy, serię można wydłużyć nawet do 10 minut. Warto jednak zachować tu umiar, ponieważ zbyt intensywne wykonywanie takich ćwiczeń może spowodować pojawienie się na ciele siniaków.
Roller dla kulturystów
Osoby, które mają bardzo rozwiniętą tkankę mięśniową powinny zdecydować się na korzystanie z rollera twardego. Na pewno osoby, które podnoszą ciężary i ćwiczą na nich muszą mieć wykonywane regularne masaże. Roller ułatwia również rozgrzanie mięśni przed treningiem.
Masaż przy użyciu rollera zwiększy elastyczność mięśni, a także spowoduje, że będą miały większą odporność na naderwanie. Bardzo często u kulturystów dochodzi do zerwania więzadeł i ścięgien. Dzięki wykonywaniu masażu na rollerach, można zapobiec tej przykrej i bolesnej kontuzji.
Jak własnoręcznie stworzyć roller?
Możemy samodzielnie stworzyć roller, bez konieczności jego kupowania w sklepie. Wystarczy posiadać minimalne umiejętności manualne. Do jego wykonania potrzebna nam będzie rura PCV, 2-3 sznurka lub linki, mocna taśma samoprzylepna, klei oraz matka fitness do owinięcia rollera. Z rury odcinamy taką długość, jaki chcemy mieć roller i przyklejamy do niego matę fitness. Sznurem owijamy matę tak, aby stworzyć zgrubienia i chropowatą strukturę. I gotowe.
Napisz Opinię