Wypadanie włosów – Włosy są fundamentalnym elementem składowym naszej urody. Często ich gęstość, kolor, czy ułożenie wpływa bezpośrednio na wygląd naszej twarzy, zaakcentowanie oczu, ust, czy nosa. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, włosy stanowią bardzo istotny obiekt codziennej higieny, zabiegów kosmetycznych i ogólnie rzecz biorąc-uwagi. Utrata włosów stanowi bardzo istotny problem natury kosmetycznej, z którym usilnie walczą miliony ludzi.
Nie ma w tym nic dziwnego jeśli zauważymy, iż jednym z czynników przyczyniających się do szybszego wizualnego starzenia jest utrata owłosienia skóry głowy. Proces ten może stanowić źródło różnego typu zaburzeń psychicznych, które związane są z poczuciem utraty atrakcyjności oraz własnej wartości jako kobieta, czy mężczyzna. Statystycznie łysieniem częściej dotknięci są mężczyźni, u których głównie manifestują się zmiany związane z gospodarką hormonalną.
Wypadania włosów – przyczyny
To, w jaki sposób tracimy włosy oraz jakie są rozmiary tego zjawiska, determinowane jest przede wszystkim przez nasze czynniki genetyczne. Znaczącą rolę odgrywają tu też czynniki hormonalne. Włosy nie są wcale nieśmiertelne oraz niezniszczalne- często w wyniku naszych działań szybciej ulegają niszczeniu, co wzmaga naturalne procesy związane z ich wymianą. Istotnym jest następujący fakt, iż nasze włosy wcale nie rosną nieustannie, lecz wykazują wzrost cykliczny.
Na cykl życiowy naszych włosów składają się 3 odrębne fazy: anagen, katagen oraz telogen. Właściwy cykl życiowy włosów zapoczątkowywany jest u dzieci, natomiast zmiany, które obserwujemy z wiekiem, są wynikiem zaburzenia długości poszczególnych faz wzrostu. U osób w wieku 20 lat, 90 procent owłosienia znajduje się w fazie anagenu, kiedy to cebulki włosowe są dobrze ukrwione, a czynność rozrodcza komórek macierzystych cebulki włosowej jest nasilona.
W trakcie trwania telogenu obserwujemy przede wszystkim zmiany morfologiczne w obrębie włosa- dochodzi do redukcji korzenia oraz mieszka włosowego, zanikają również naczynia krwionośne, które odpowiadają za dostarczanie odpowiednich ilości substancji odżywczych, witamin oraz tlenu do dzielących się komórek włosa. Włosy będące w fazie telogenu Faza katagenu jest etapem pośrednim w cyklu życiowym włosa.
Utrata włosów jest więc procesem jak najbardziej fizjologicznym. Nie ma w tym nic niepokojącego, jeśli tracimy dziennie do stu włosów. Nasze obawy może wzbudzić fakt, gdy dostrzeżemy nasiloną utratę włosów (>100) oraz występowanie przerzedzeń w obrębie określonych partii skóry głowy. Jeśli zjawiska te manifestują się od dłuższego czasu, to koniecznie powinniśmy się zwrócić do specjalisty.
Wypadanie włosów – dlaczego tracimy włosy?
Przyczyn utraty włosów jest wiele. Należy pamiętać, że nasze owłosienie jest niejako zobrazowaniem funkcjonowania naszego organizmu (stres, choroby) oraz tego, co się w naszym ustroju znajduje, a więc odżywienia, obecności toksyn, czy zmian w gospodarce hormonalnej. Włosy możemy tracić również w przebiegu niektórych infekcji jak choćby grzybica skóry głowy, czy zakażenie krętkiem bladym(kiła). Dermatolodzy wyróżniają kilka typów łysienia w zależności od tego, co jest bezpośrednią przyczyną nadmiernej utraty włosów oraz obrazu morfologicznego łysienia.
Wypadanie włosów – Łysienie androgenowe
Jest to najczęściej występujący typ łysienia w populacji- statystycznie jest on główną przyczyną utraty włosów u mężczyzn i kobiet. Proces łysienia u mężczyzn może już zaczynać się około 20 roku życia i nasilać się w okolicach 40 roku życia. U kobiet manifestacja łysienia androgenowego występuje w okolicy 30 roku życia, natomiast nasilona utrata włosów pojawia się w okresie menopauzalnym. W przypadku płci męskiej łysienie androgenowe jest niejako specyficzną konsekwencją faktu, iż głównym męskim hormonem płciowym jest testosteron.
Hormon ten, produkowany przede wszystkim przez jądra oraz korę nadnerczy dostaje się wraz z krwią do skóry głowy. Pod wpływem działania enzymu 5-alfa-reduktazy dochodzi do przekształcenia testosteronu w jego aktywny metabolit- dihydroandrosteron (DHT). Czynnik ten wiąże się z komórkami skóry głowy i tym samym zmniejsza aktywność genów, które odpowiedzialne są za rozwój naczyń w skórze głowy.
Cebulki włosowe są słabiej unaczynione, co sprawia, że włosy nie otrzymują odpowiednich ilości glukozy, witamin, jonów oraz tlenu- dochodzi do degeneracji komórek i osłabienia włosa, co przekłada się też na wejście włosa w fazę telogenu. U kobiet łysienie ma podobny mechanizm, mimo iż wpływ hormonalny jest znacząco mniejszy. Na nasilenie procesu łysienia androgenowego u kobiet wpływ mają predyspozycje genetyczne oraz postępowanie związane z czesaniem, stosowaniem farb, środków modelujących, co jest zjawiskiem częściej występującym u kobiet.
Obraz łysienia androgenowego jest dość charakterystyczny: u mężczyzn utrata włosów występuje przede wszystkim w okolicy czubka głowy oraz czołowej (tzw. zakola) i postępuje ,przyczyniając się do niemal całkowitego wyłysienia, podczas gdy u kobiet łysienie androgenowe objawia się najczęściej przerzedzeniami w okolicach czubka głowy oraz przedziałka. W okresie okołomenopauzalnym łysienie obejmuje też okolice czołowe- podobnie jak u mężczyzn. więcej o łysieniu androgenowym znajdziemy na wikipedia.pl
Wypadanie włosów – Łysienie plackowate
Jest to specyficzna postać wypadania włosów, która ogranicza się często do występowania ognisk, gdzie nie występują włosy. Wokół nich najczęściej zlokalizowane są grube i ułamane włosy (tak zwane włosy wykrzyknikowe). Obszary tego typu mogą występować w jednym miejscu bądź obejmować całą powierzchnię skóry głowy, łysienie może także objawiać się bez rozgraniczenia na poszczególne fragmenty owłosione i nieowłosione (łysienie plackowate rozlane), lub obejmować wszystkie włosy skóry głowy, łącznie z brwiami i rzęsami (łysienie uogólnione). Utrata włosów może przebiegać też w charakterystycznej linii i rozszerzać się na okolice, doprowadzając do pozostawienia niewielkiej kępki włosów na powierzchni skóry głowy (łysienie wężykowate).
Skóra w miejscu wyłysienia jest najczęściej niezmieniona lub lekko zaczerwieniona. Łysienie plackowate występuje nawet u co setnej osoby i jest związane ze zjawiskami nadwrażliwości układu odpornościowego i skierowania odpowiedzi przeciwko własnym komórkom mieszków włosowych. Często łysieniu tego typu towarzyszą też różne schorzenia o charakterze autoimmunologicznym jak zapalenie tarczycy, czy bielactwo. Niezwykle częsta jest obecność zmian w obrębie płytki paznokciowej.
Łysienie w przebiegu niektórych chorób.
Z reguły łysienie może towarzyszyć licznym schorzeniom- często może też być efektem stosowanych leków, jak ma choćby miejsce w chemioterapii nowotworów. Utrata włosów jest skutkiem działania leków, które hamują podziały komórek i doprowadzają do tego, że włosy nie mogą wzrastać. Specyficzny obraz łysienia, zwany łysieniem bliznowaciejącym występuje w przebiegu chorób, które wiążą się z przewlekle występującym stanem zapalnym (toczeń rumieniowaty) oraz infekcją (grzybica skóry głowy). więcej o łysieniu plackowatym znajdziemy na wikipedia.pl
Jak diagnozujemy łysienie?
Diagnostyka łysienia opiera się przede wszystkim na obrazie wizualnym skóry głowy. Jeśli zmiany występują w niewielkim nasileniu, to można wykonać trichoskopie- jest to metoda nieinwazyjnego badania skóry głowy za pomocą specjalnej sondy, która daje powiększony obraz naszych włosów oraz skóry głowy. Badanie tego typu pozwala określić budowę włosa, jego grubość oraz kształt, jak również ocenić gęstość wyrastania włosów Wzrost włosów i długość poszczególnych faz można dokładnie oszacować poprzez wykonanie tak zwanego trichogramu.
Badanie wykonywane jest przez dermatologów, którzy dokonują mikroskopowej oceny wyrwanych uprzednio mieszków włosowych- jest to procedura prosta, niedroga i mało inwazyjna- wystarczy około 50- 100 włosów, które usuwane są z okolicy skóry, która jest objęta nasiloną utratą włosów. Wynik badania jest dostępny już tego samego dnia. Warto jest wskazać, iż jest to procedura bardzo przydatna do oceny nie tyle budowy włosa i jego własności strukturalnych, lecz do określenia faktu, czy mamy do czynienia z łysieniem, którego przyczyną bezpośrednią jest wydłużenie fazy telogenu. Jeśli nie obserwujemy większych odchyleń w trichogramie, poszerza się diagnostykę o biopsję skóry oraz o schorzenia, które mogą być przyczyną utraty włosów.
Przyczyna wypadania włosów. Wypadanie włosów to bardzo denerwujący i niestety również bardzo powszechny problem. Dotyka on wielu mężczyzn – sięga nawet 50 % procent. Niektórym służy i nadaje nieco bardziej męską aparycję, ale sporą część wprawia w kompleksy, obniża samoocenę, co może prowadzić nawet do depresji i zwątpienia w swoją atrakcyjność.
Nie dziwi więc poszukiwanie skutecznego rozwiązania tej uciążliwej kwestii. Używamy setek pomad, płukanek, suplementów, zabiegów cz maści, ale tylko niektóre przynoszą efekt. Ich duża część niestety nie działa, a do tego powoduje utratę pieniędzy. Wpierw jednak zastanówmy się nad przyczynami.
Największa przyczyna wypadania włosów
Przyczynę łysienia należy zdiagnozować, aby dobrać odpowiednią metodę leczenia. U mężczyzn są dwa podstawowe typy – łysienie plackowate to pierwszy z nich. Objawia się pojawianiem ognisk plackowatych, z których nie wyrastają włosy. Drugi typ to łysienie androgenowe, przez które włosy intensywnie rosną w miejscach innych niż głowa. Ma on podłoże genetyczne. W jaki sposób można walczyć z tym problemem, oczywiście poza skonsultowaniem się ze specjalistą?
Wartym uwagi jest grzebień laserowy ViviComb. To urządzenie dające naprawdę zniewalające rezultaty – wystarczy powiedzieć, że przynosi efekty aż 93 % użytkowników! Oznacza to, że dziewięciu na dziesięciu mężczyzn zauważa porost włosów dzięki regularnemu używaniu grzebienia laserowego.
Jak walczyć z wypadaniem włosów ?
W jaki sposób działa ten ciekawy przyrząd? Emituje on niskoenergetyczną wiązkę laserową typu LLLT, która dostarcza za pomocą fotonów światła energię do najgłębszych warstw skóry. Umożliwia to rozpoczęcie regeneracji uszkodzonych komórek, co stanowi ważny element leczenia. Pobudzeniu ulegają także mieszki włosowe, co stymuluje porost włosów.
Lekarstwo na łysienie sprawdź cenę o producenta
Dodatkowo poprawia się ogólny stan zdrowia skóry głowy, co również niesie ze sobą korzyści w walce z łysieniem. ViviComb posiada niezbędne atesty oraz certyfikaty, dzięki czemu daje gwarancję bezpieczeństwa używającym. To wspaniała metoda zwalczania łysienia, którą warto przetestować.
Napisz Opinię